Veľkonočné tvorenie s deťmi, obrovské vajce z kašírovaného papiera

Megavajce z kašírovaného papiera

Vyrobte si veľké papierové vajcia. Použite ich ako veľkonočnú dekoráciu. Alebo ich rozrežte napoly, vložte do nich veľkonočnú nádielku a znovu ich zlepte ozdobnou páskou.

S väčšími deťmi si môžete vyrobiť dinosaurie či dračie vajcia, či už na Veľkú noc, alebo hocikedy počas roka. Pomaľujte ich výraznými farbami a uložte do hniezda.

Je to jednoduché a zábavné. Okrem receptu na jedlé domáce kašírovacie lepidlo tu nájdete aj návod, ako túto aktivitu prispôsobiť pre najmenších. Bude tak môcť pri jednom stole tvoriť naraz celá rodina.

Čo budete potrebovať

  • Balón
  • Misku
  • Staré noviny alebo akciové letáky
  • Lepidlo z múky, cukru a vody

Recept na lepidlo

  • 4 lyžice cukru
  • 3/4 hrnčeka hladkej múky
  • 3/4 hrnčeka vody

Zmiešajte cukor a múku. Za stáleho miešania postupne prilievajte vodu. Varte na slabom plameni a stále miešajte, až kým je lepidlo hladké a číre. Odstavte. Ak chcete, primiešajte kvapku levanduľovej alebo inej obľúbenej silice –  lepidlo s ňou dlhšie vydrží a deti ho toľko nebudú ochutnávať. Nechajte vychladúť. Lepidlo skladujte v chladničke maximálne pár dní, nevyschnuté sa rýchlo kazí. Pred použitím premiešajte.

pasta na kašírovanie a rôzne druhy papiera

Ako na to

Natrhajte si kusy zo starých novín. Postupne ich namáčajte do lepidla a v rovnomernej vrstve lepte na balón. Aby ste odstránili z novín prebytok lepidla, pretiahnite si pruh novín medzi natiahnutým ukazovákom a prostredníkom. My sme mali lepidlo hustejšie, a tak sme ho na novinové kúsky nanášali bruškami prstov.

Balón majte pri lepení papiera položený v malej miske. Balón je ľahučký a na rovnej podložke by sa vám neustále prevažoval pod nánosom nakašírovaného papiera – v miske bude pekne stáť.

kašírujeme papier na balón a vyrábame veľkonočné vajce návod

Postupne naneste na balón tri vrstvy papiera: je to tak akurát, aby sa vám neskôr hotové vajce nedeformovalo. Môžete použiť tri rôzne druhy papiera, aby ste presne videli, kde máte medzery a kde sa papier príliš prekrýva – napríklad leták, noviny a šmíráky.

Nápad pre lenivé gazdinky: ak urobíte vrchnú vrstvu z papiera s veľkonočnými motívmi, nemusíte už hotové vajce ani zdobiť.

Vajce schne tri dni. Ako sa vyparuje voda, papier je postupne svetlejší, prestane presvitať a strvdne. Hotový povrch pripomína ľahkú škrupinku.

Balón môžete prasknúť a vytiahnuť: keď sa odlepuje od papiera, vydáva celkom smiešne zvuky.

Hotové vajce môžu deti pomaľovať rukami alebo štetcom, polepiť nálepkami, obsypať trblietkami..

Prispôsobenie pre najmenších

Kým vy oblepujete vajce, deti si môžu kašírovať papieriky na kus kartóna. Môžete ich nechať trhať rôzne druhy papiera, to je veľký hit. Potrhané kúsky môžu prilepovať uvareným lepidlom na kartón. Kartón môžete prichytiť na stôl maliarskou lepiacou páskou, aby sa neposúval.

vyrábame kašírované veľkonočné vajce

Pracovať s lepidlom rukami je pre niektoré deti príjemnou zmyslovou skúsenosťou, iným sa to nemusí páčiť: majte nachystané vatové tyčinky alebo štetce. Môj malý syn sa nečakane dobre zabával tým, že na čerstvé, lepkavé vajce lepil drobné predmety – špáratká a papieriky. Určite majte poruke vlhčené obrúsky.

veľkonočné vajce s nalepenými špáratkami

Vajce potom môžete namaľovať šepsom, aby bolo pekné biele, alebo ho rovno začať zdobiť. Tu je krásne bodkované dinosaurie vajce z webu Momtrends.com

Väčšie deti si môžu vyrobiť 3d objekt: pokrčiť kus novín do gule, okašírovať a po vyschnutí dotvoriť farbami. So synom sme vyrobili aj raketu z roliek z toaletného papiera.

Aj pre najväčšie deti a.k.a. nás mamy niečo mám – z kašírovaného papiera dokážete vytvoriť takmer čokoľvek, napríklad takúto hipsterskú zvieraciu trofej na stenu.

Odkiaľ to mám

Moja sestra minule vyslovila teóriu, že ženy na materskej sú náchylnejšie na to, že im hrabne a pustia sa do servítkovej techniky. Tak a je to tu, ani ja som sa neubránila a kašírujem o sto dvesto. Je to asi najdostupnejší spôsob, ako si vyrobiť 3d model hocičoho. Strašne dlho som to už chcela vyskúšať a je to super relax. Odporúčam. Recept na jedlé, deťom prispôsobené lepidlo mám z knihy Výtvarné činnosti pro malé děti od Maryann F. Kohlovej (afiliátny odkaz – čo je to?).

 


Comments

Jedna odpoveď na na “Megavajce z kašírovaného papiera”

  1. […] tak vyskúšať tento rok nachystať a ozdobiť dračie a dinosaurie vajcia? Tu nájdete návod, ako vyrobiť obrovské vajce z balóna, papiera a podomácky vyrobenej pasty na […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *