Tipy na aktivity pre malé deti

Úvod k zmyslovým nádobám

Ešte ste nepočuli o zmyslových nádobách?

U nás sú zmyslové nádoby dlhodobo taký hit, že som sa rozhodla napísať viac. V tomto článku nájdete odpoveď na otázku, na čo sú dobré také zmyslové nádoby, ako ich vybrať, ako ich predstaviť deťom aj ako po hre upratať. A tiež tip na ultra jednoduchú zmyslovú nádobu s vodou.

Dostali sme zasielku a boli v nej packing beans

A photo posted by Dagmar Vinterova (@farebneprsty) on

Na čo je to dobré

Zmyslová nádoba je výborný spôsob, ako podporiť deti vo voľnej hre, a ako zapojiť ich zmysly. Toto sú dve veci, ktoré sa rýchlo vytrácajú zo života dnešných detí. Okrem toho si deti cvičia jemnú motoriku, zlepšujú si sústredenie, jazykové schopnosti, a ešte si aj užijú kopec zábavy.

Rada by som dopriala deťom viac voľnej hry v prírode s rovesníkmi. Nie vždy je to také jednoduché, a tak vyťahujem aspoň malú náhradu: zmyslové nádoby.

Vanicka plna ryze v kuchyni

A photo posted by Dagmar Vinterova (@farebneprsty) on

My sme mali doma prvú zmyslovú nádobu, keď mala dcéra rok a pol. Do detskej vaničky som nasypala kilo ryže. V tom období som mala ryžu aj v podprsenke, ale spomínam na to s láskou. Potom sme vyskúšali ďalších pár materiálov a ja som začala príliš špekulovať. Páčili sa mi mini svety v krabici od topánok a záhradky pre víly na balkón. Skúšali sme niečo také aj vytvoriť, ale veľmi to nefungovalo. Po pár neúspešných pokusoch som sa trochu zamyslela a vrátila som sa na začiatok: naliala som do nádoby vodu a pridala som pár plastových rybiek. Čaro bolo späť – nastala trištvrte hodina intenzívnej sústredenej hry.

Zmyslová nádoba zafarbený ľad a voda

Je to naozaj triviálny koncept. Veľa ľudí pritom o ňom nič nevie. A pritom to vie deťom priniesť hodiny spokojnej a sústredenej hry. Určite to vyskúšajte, najlepšie hneď dnes.

Akú nádobu vybrať

Dieťa by malo objavovať bez toho, aby malo potrebu vykladať obsah von z nádoby. Nádoba preto musí byť dosť veľká. My máme priehľadnú skladovaciu nádobu – má výhodu, že do nej dieťa vidí aj zboku. Postačí ale hocijaký lavór. Ďalší level je, ak sa v nádobe dá aj sedieť. Pre celotelový zážitok môžete urobiť zmyslovú nádobu napríklad z detskej vaničky.

kukuričný škrob a voda

Ako deťom predstaviť zmyslovú nádobu

Najlepšie nijako 🙂 stačí ju nechať vyloženú a nechať deti objavovať. Niektoré deti sa do toho hneď vrhnú, tak ich nechajte a urobte si kávu. Iné potrebujú trochu povzbudiť: vrhnite sa do toho s nimi a ukážte im, ako naberať, vysýpať, polievať a presýpať. Rozprávajte o tom, čo robíte, vidíte a cítite. Nechajte rozprávať aj ich. Je to super na rozvoj jazykových zručností. Hrajte sa s nimi spolu alebo individuálne.

Zmyslová nádoba žalude gaštany jesenné plody z lesa tvorenie

Ako upratať

Neporiadok bude. Nehody sa stanú. Základ je v dobrej príprave: pod zmyslovú nádobu s vlhkým obsahom šupnite piknikovú deku. Takú tú, čo má gumený spodok, takže neprepúšťa vodu. Ochráni vám podlahu, sedí sa na nej pohodlnejšie než na igelite a dá sa oprať v práčke. Kúpiť sa dá napríklad tu (Aff). Ak pracujete so suchými vecami, napríklad s dúhovou ryžou alebo s cestovinami, pridajte k nádobe detskú metličku a lopatku (Aff). Deti môžu poňať zametanie ako súčasť hry. Ak chcete, môžete pod nádobu dať plachtu alebo koberček a tak ohraničiť priestor.

Zmyslová nádoba s dúhovou ryžou

Prvá zmyslová nádoba: Voda

Deti milujú vodu. Prečo to nevyužiť vo svoj prospech? Zmyslová nádoba je super spôsob, ako dopriať deťom hru s vodou na ohraničenom priestore.

   Zmyslová nádoba s vodou

Nalejte pár litrov vody do veľkej nádoby. Nádobu položte do tácky s vyšším okrajom, ktorá zachytí prípadné malé nehody. Pripravte sa vopred na možnosť, že sa všetka voda vyleje: pracujte na odolnej podlahe alebo prestrite pod dieťa nepremokavú podložku. Majte poruke handru a mop.

K nádobe s vodou pridajte pár misiek alebo pohárikov na prelievanie, naberačky, lieviky, plastové zvieratká alebo postavičky. Vodu môžete zafarbiť pár kvapkami potravinárskeho farbiva.

Zavolajte deti. A potom dajte vedieť, ako to dopadlo 🙂

Ak vás táto téma zaujala a chcete viac tipov, pozrite si kategóriu Zmyslové nádoby.


Comments

2 odpovede na na “Úvod k zmyslovým nádobám”

  1. To je perfektne 🙂 urcite vyskusame
    Ako sa prosim da urobit ta duhova ryza? S potravinarskym farbivom?

  2. My máme v každej miestnosti jednu zmyslovú nádobu – v kuchyni kinetický piesok a nádobu s vodou, v detskej vaničku s fazuľkami a v obývačke zase nádobu s ryžou… Len už treba obmena, lebo aj toto sa okukalo 🙂 takže vďaka za inšpiráciu…vyskúšame ďalšie možnosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *