Vyrobte s deťmi krásnu farebnú ryžu. Je to hotová za pár minút, stojí len o pár centov viac ako obyčajná ryža a vydrží vám mesiace. V článku nájdete návod na jej výrobu a aj tipy, čo s ňou.

  Poháre s červenou, modrou a žltou dúhovou ryžou

Budete potrebovať

Hrnček ryže

Lyžicu octu

Potravinárske farbivo

Pevnejšie uzatvárateľné igelitové vrecko

Papier na pečenie

Ako na to

Hrnček ryže dáte do zip-loc igelitového vrecka. Pridáte lyžicu octu a asi tak 10 kvapiek tekutého farbiva, alebo trošku práškového. Pevne zavriete vrecko a dáte ho do rúk deťom, aby triasli a mačkali. Keď je ryža rovnomerne zafarbená, vysypete na papier na pečenie a necháte vyschnúť do rána. Také jednoduché a lacné to je.

Igelitové vrecko s ryžou, octom a farbivom

Vyrobte si viac farieb. Po každej farbe utrite vrecko zvnútra vlhkou handričkou, alebo použite nové vrecko, aby sa nemiešali farby

Ak nemáte zip-loc, zoberte pevnejší sáčok (napríklad ten do mrazničky) a zatvorte ho pomocou klipu.

Ocot sa pridáva, aby bola farba lepšie zafixovaná a neotierala sa. Ak vám vadí jemný octový zápach ryže, môžete ho prekryť kvapkou esenciálneho oleja, ktorý pridáte do ryže spolu s farbivom.

Ako použiť dúhovú ryžu

1.  Vysypte ju deťom do zmyslovej nádoby. U nás doma sa v nej spokojne spolu prehrajú ročný a štvorročná – málo aktivít má takýto úspech. Funguje to aj s obyčajnou ryžou, ale dúhová je pekným spestrením.

Dúhová ryža miešanie

2. Vyrobte z dúhovej ryže nádobu pre malého detektíva. Nasypte dúhovú ryžu do vysokej nádoby. Nájdite pár zaujímavých malých predmetov. Urobte zoznam: obkreslite predmety na kúsok tvrdého papiera. Vložte predmety do nádoby. Pevne prilepte viečko. Nechajte deti hľadať predmety podľa zoznamu. U nás to nemalo úspech, po troch minútach dcéra chcela ryžu vysypať, aby sa mohla v nej prehrabávať rukami.

Nádoba s dúhovou ryžou so skrytými predmetmi, ktoré majú deti hľadať

3. Lepidlo a ryža. Prichystajte pevný papier alebo kartón. Nechajte deti vytlačiť naň tekuté lepidlo do ľubovoľných tvarov. Potom lepidlo posypte ryžou. Ryža sa zachytí na lepidle a vznikne vám efektný obrázok. Môžete opakovať s inou farbou. Ešte sme to neskúšali.

4. Nasypte farebné vrstvy ryže do nádobky až po vrch. Uzavrite nádobku. Použite ako malý darček pre deti – ak ich rodičia majú pochopenie pre hru, po ktorej treba pozametať 🙂

V tomto článku nájdete úvod k zmyslovým nádobám.


Comments

Jedna odpoveď na na “Dúhová ryža”

  1. Zrovna dnes jsem nad barevnou rýží přemýšlela, díky za návod!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *