Vyrábať vianočné ozdoby zo slaného cesta sa u nás stalo každoročnou tradíciou. Slané cesto je hotový antistres – je príjemné na dotyk a deťom prinesie kopec zábavy. Vlastne nielen deťom. Aj vy si užijete spoločné chvíle strávené tvorením.

Slané cesto, pozvanie tvoriť s valčekom a formičkami, škorica a badián

Tento rok sme vylepšili základný recept. Do slaného cesta som pridala lyžičku perníkového korenia. Okrem toho, že cesto nádherne vonia, dostane aj jemný béžový odtieň. S drobnými ozdôbkami zo sladko voňajúceho korenia to pôsobí prudko prírodne a rustikálne.

Cesto môžete vaľkať a vykrajovať tvary formičkami. Do tvarov môžete pozapichovať voňavé korenie. Z cesta sa dá aj modelovať z ruky, no tvary by nemali byť príliš hrubé, aby sa dobre vysušili.

Ako ozdobu môžete použiť

badiánové hviezdičky

kúsky škorice

klinčeky

kardamom

aníz

Dve deti modelujú vianočné ozdoby zo slaného cesta

Hotové ozdoby môžete sušiť buď vo vlažnej rúre, na radiátore alebo len tak na vzduchu. Že sú vnútri úplne suché spoznáte, keď po nich poklepete. Potom ich môžete odložiť do plechovky na koláčiky alebo do plastovej nádoby, aby si dlhšie udržali intenzívnu vôňu. A na Vianoce ich môžete zavesiť na stromček.

Základný recept na slané cesto nájdete tu.


Comments

2 odpovede na na “Vianočné slané cesto”

  1. Ahoj,cesto skusam uz asi 2x ale nic moc neviem nepacia sa mi tam tie krystaly asi by sa to malo najskor rozpustit vo vode ta sol i ked mnozstvo vody je male takze len cast sa rozpusti a aj sol som pomlela na mlynku tie krystaly by az tak nevadili a asi sa to zmeni susenim v rure.a asi robim nieco zle ozdoby su po ususeni lamave-susila som volne bez rury su lepsie podla teba ked sa susia v trube?ked to chytia 2,5 r deticky skusaju co to vydrzi a potom placu ked to znicia:-) a este mi to aj dost puka a pritom idem podla tvojho receptu deti chceli autickovy stromcek a ja nieva nie to vyrobit:-)

    1. Dagmar Vinterová Avatar
      Dagmar Vinterová

      Ahoj, tie kryštály tam majú byť a zostanú tam aj po vysušení, takže toto máš dobre 🙂 Keď to puká, možno by som skúsila pridať viac vody. Je to hrubá hmota, ktorá je celkom ťažká aj po vysušení. Nie je vhodná na jemnú, detailnú prácu. Ak chceš vyrobiť niečo prepracovanejšie, odporučila by som skôr hlinu alebo na vzduchu tvrdnúcu modelovaciu hmotu. U nás štvorročné dievčatá zo slaného cesta vykrajovali tvary a robili placky a špirály z ušúľaných hadov – hotové ozdoby môžeš vidieť na vrchnom obrázku – na to je toto slané cesto veľmi vhodné 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *