Nechajte deti nakresliť fixkami obrázok na savý papier a potom ho postriekať rozprašovačom. Fixky sa rozpijú a deti budú očarené. Ďalší z triviálnych projektov, ktoré pripravíte ultra rýchlo, no deti zabavia na dlho. Navyše nepoznám dieťa, ktoré by nebolo unesené možnosťou použiť rozprašovač. Nechápem, prečo sme to konečne vyskúšali až teraz.

Čo budete potrebovať

Savý papier

Detské fixky

Rozprašovač

Handričku

Tácku alebo plech na pečenie

Plochu na sušenie papierov

Ako na to

Pripravte na tácku savý papier. Môžete použiť napríklad kávové filtre, papierové kuchynské utierky, alebo čokoľvek biele, čo dobre saje vodu. U nás sme použili rolku separačných vložiek do látkových plienok, boli na to úplne super.

fixky, rozprašovač a savý papier

Nechajte deti pokresliť papier detskými fixkami. Ak sa dá, povzbuďte ich, aby použili na jeden obrázok viac farieb. Tým, že je papier položený na tácke, zabezpečíte, aby sa vám farba nepretlačila na stôl.

Keď je obrázok hotový, nechajte deti postriekať ho rozprašovačom. Pripravte sa na to, že použijú tak asi 100 x viac vody, než by ste použili vy.

Sledujte, ako sa farba rozpíja.

Potom presuňte hotové dielo na miesto, kde sa bude sušiť. Nechajte dieťa vyutierať tácku savou handričkou do sucha.

Opakujte do sýtosti.

Papiere môžete neskôr použiť na vystrihovanie snehových vločiek, výrobu papierových kvetov alebo na koláž.

Ako to funguje

Detské fixky bývajú vyprateľné – v podstate to znamená, že sa dajú dobre riediť vodou. Keď kresbu fixkou nastriekate, voda bude putovať po savom papieri a niesť so sebou farebný pigment z fixky. Deti uvidia okamžitý efekt, čo je super, no rozpíjanie bude pokračovať ešte dlho, až nakoniec bude pôvodný obrázok na nepoznanie.

Obmena

Zoberte fixkou popísaný papier a aj s táckou ho dajte von do dažďa. Sledujte, čo na vašom papieri namaľuje dážď.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *