Najjednoduchší recept, ktorý si hneď teraz môžete vyrobiť doma. Stačia vám tri suroviny, ktoré určite máte práve v kuchyni: soľ, hladká múka a voda. Deti môžu pomáhať s prípravou.

So slaným cestom sa dá pracovať ako s cestom na sušienky, vaľkať, vykrajovať, zdobiť, a nakoniec sa pri nízkej teplote vysuší v rúre, stvrdne a dá sa použiť ako ozdoba alebo drobný darček.

Miesenie slaného cesta

My sme slané cesto robili v zime, keď Danka chcela dať kamarátom v škôlke nejaký darček. Navrhla som, že by im mohla sama niečo vyrobiť. No nemala som doma hlinu ani fimo. Nebol už ani čas ísť do obchodu. Tak sme vyrobili ozdoby na vianočný stromček zo slaného cesta.

Recept na slané cesto

  • 1 hrnček hladkej múky
  • 1 hrnček soli
  • 1/2 hrnčeka vody

Spolu s deťmi zmiešajte múku a soľ a pridajte vodu. Ak je cesto príliš suché a drobí sa, pridajte viac vody. Vypracujte dohladka.

Nechajte deti vaľkať, vykrajovať a ozdobovať. Ak sa cesto lepí na dosku, ukážte im ako ho posypať múkou.

Hotové diela sušte v trúbe na najnižšej teplote (100 stupňov) asi 3 hodiny, alebo na vzduchu minimálne 24 hodín. Sušia sa až kým nie sú úplne tvrdé.

Ak vám zostane cesto, urobte guľu, zabaľte ju do potravinárskej fólie a odložte do chladničky. Cesto sa dá skladovať aj niekoľko týždňov.

Zdobenie

Ak chcete urobiť do cesta malé dierky na zavesenie, použite na vykrajovanie kus slamky.

Slané cesto na doske

My sme pred sušením do cesta vtláčali drobné korálky. Dá sa ale ozdobiť na milión iných spôsobov. Pri miesení sa dá zafarbiť potravinárskym farbivom alebo navoňať škoricou.

Do cesta sa dajú robiť odtlačky rukami alebo pečiatkami. Po vysušení sa dajú hotové tvary zdobiť farbou, glitrami, dá sa na ne kresliť fixkami alebo dokonca voskovkami… Môžete si vyrobiť visiace ozdoby alebo magnetky..

Pre inšpiráciu, Artful Parent má na blogu prehľad 11 tipov čo vyrobiť zo slaného cesta aj s obrázkami.


Comments

Jedna odpoveď na na “Slané cesto”

  1. […] Toto nie je modelovacia hmota v pravom zmysle slova. So slaným cestom sa lepšie pracuje ako s cestom, dá sa vaľkať, vykrajovať, zdobiť.. Po vysušení je tvrdé a dá sa použiť ako dekorácia. Recept na slané cesto […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *