Nechajte ich maľovať

Maľovanie s najmenšími deťmi

Žijete v tom, že deti môžu maľovať buď temperkami, alebo vodovkami?

Áno, aj.

Máte k dispozícii oveľa lepšie materiály.

Vyskúšali sme to všetko. Radím začať prstovými farbami a keď bude dieťa väčšie, pridať k tomu tekuté vodové farby alebo tuše.

Maľovanie je náročné na čas. Zo začiatku deti potrebujú neustály dohľad a asistenciu. Je z toho kopec neporiadku. Ale keď sa cez to nejak prenesiete, stojí to za to.

Kedy začať

Povedala by som, že keď si dieťa uvedomuje, že to je jeho ruka a fascinuje ho, že s ňou robí stopu farbou. My sme začali maľovať krátko po tom, čo dcéra nakreslila prvé čiary ceruzkou. Pokojne to ale môžete odložiť na neskôr, keď už dieťa udrží pozornosť pri jednej činnosti dlhšie než pár minút.

Čo budete potrebovať

Základ: farby, papier, vlhká handrička na utieranie, overal na ochranu oblečenia, gumený obrus ak robíte na citlivom povrchu (tácku odporúčam až keď sú deti vačšie a neposúva sa im), rozložené noviny na sušenie hotových diel

a vychytávky navyše: štetce, paletka, pohár na vodu

Maľovanie

Farby

Na prvé maľovanie vyberte farby, ktoré sú dosť husté na nanášanie prstom. Mali by sa dať ľahko zotrieť z povrchov a vyprať na nízkej teplote. Mali by byť netoxické, takže sa nič nestane, ak z nich dieťa ochutná. Ideálne je, ak majú zároveň jasné farby a dobre kryjú.

Na prvé pokusy odporúčam neónové farby (krikľavá žltá a zelená, modrá a fialová), hotové diela vyzerajú sviežejšie a žiarivejšie. Keď dieťa začne vedome miešať farby, prejdite na klasické primárne (červená, modrá, žltá, biela, čierna).

Maľovanie na stole

Papier

Ideálny je hrubý akvarelový papier, ktorý veľa nesaje, neskrúca sa pri maľovaní a nerobia sa doňho diery. Špeciálne papiere sú drahé, a tak skúšame a už sme mali doma všeličo. Najhorší bol „akvarelový“ papier z Lidla a najčastejšie používame bloky výkresov z Tesca a papiere z Ikey, tie sú super.

Maľovanie štetcom

Keď dieťa začne zvládať nástroje (ako napríklad jesť lyžičkou), môžete mu dať štetce. Určite odporúčam ich otestovať, kým ich dáte dieťaťu. Niektoré školské štetce, čo som mala v ruke, boli úplne príšerné. My používame sadu štetcov z Ikey, sú tam ploché aj guľaté v rôznych veľkostiach. Majú krátke drevené rúčky, takže pekne sedia do detskej ruky.

Ku štetcom budete potrebovať aj nádobku na vodu, nám úplne stačí nízky sklenený zavárací pohár.

Ako paletka provizórne poslúži biely plastový vrchnák alebo viečko zo zaváraniny. My už máme detskú plastovú paletu s veľkými dielikmi na veeeľa farby.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *