Riešenie problémov pri maľovaní s deťmi

Riešenie problémov pri maľovaní s deťmi

Pri maľovaní s deťmi vzniká kopec situácií, ktoré dokážu veľmi ľahko odradiť od ďalších pokusov. Dala som dokopy všetko, s čím sme sa stretli, aj s návodom, ako sme to riešili u nás doma. Samozrejme že to nie je univerzálny návod – každé dieťa je iné. Keď máte nejaké tipy, aké problémy ste riešili u vás, čo sa vám osvedčilo a čo naopak vôbec nefungovalo, budem rada, keď sa s nami podelíte v komentároch.

Zahoďte svoje očakávania

Keď dieťa maľuje, nechajte ho. Zahoďte očakávania, čo by malo namaľovať, akou technikou, koľko papiera by malo minúť a koľko farby patrí na jeden výkres. Nechajte ho zobrať vás do svojho sveta a iba sa pozerajte. Ušetríte si kopec nervov.

Dieťa si nechce zašpiniť ruky

Keď sme začínali s maľovaním, dcéra mala obdobie, že sa vonku ani nechcela dotýkať rukami zeme, aby sa nezašpinila. Pomohlo ukázať jej, ako sa ruky dajú utrieť do handričky a že potom ostanú opäť úplne čisté. Patlanie sa farbou a utieranie do handričky bolo dlho zaujímavejšie, ako samotné maľovanie 🙂

Dieťa urobí jednu čiaru a vyhlási, že je to hotové

Niektoré dni ani nestíham vymieňať papiere a pomaly ich ani nie je kde sušiť, a na každom je jedna čiara. Nevadí. Ona vie lepšie. V takýto deň jednoducho vytiahnem šmíráky a maľujeme na ne.

Jedna čiara na obrázku

Dieťa plytvá farbami

Paleta úplne preteká farbou, pomaľovaný je jeden papier a vtom dieťa vyhlási, že na dnes už domaľovalo. Párkrát sa nám to s dcérou stalo, normálne sme farbu umyli ako obyčajne a hotovo. Konieckoncov je to jej farba, ona sa rozhoduje, čo s ňou urobí. Ak to riešite stále dookola, uvarte si riedky puding zo škrobu a vody a pridajte trochu farbiva do kozmetiky alebo prstovej farby. Nechajte dieťa vytláčať, miešať a hrať sa do sýtosti.

Paletka

Hnedá šmuha

Dieťa mieša farby, mieša, obrovský entuziazmus. Nakoniec je papier pokrytý súvislou vrstvou rôznych odtieňov šedohnedej farby. Celé týždne hnedých výkresov. Usmievajte sa, aj toto prejde. Zoberte si, že príroda je tiež poväčšine šedohnedá.

Hnedá šmuha

Dieťa prská farbu a robí špinavé capky na stene

Toto je u nás úplné tabu. Máme pravidlo, že keď sa maľuje, sedí sa za stolom, a keď sa zlezie zo stoličky, je domaľované. Prská sa iba v rámci tácky. Keď vidím, že robí špinu nechtiac, utrieme to, ale keď to robí naschvál, je to pre mňa jasný signál, že na dnes už stačilo. Ako každé pravidlo, aj toto treba občas porušiť už len z princípu. Už sa teším na leto, keď farby zoberieme von a dcéra ich bude môcť prskať do diaľky a trebárs sa v nich aj celá vyváľať, keď bude mať chuť.


Comments

2 odpovede na na “Riešenie problémov pri maľovaní s deťmi”

  1. Wooow ta kompozicia ruzovo-fialovych skrvn….uplne to vidim zaramovane na stene ako mega umenie velke 🙂

  2. Vidim,ze nie len u nas vznikaju taketo problemy pri malovani.aj som z toho bola niekedy sklamana ked to syna bavilo 5 minut.a pri tom to stalo tolko namahy a upratovania.viem ze musi k tomu dospiet.prajem vela zabavy s dcerkou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *