Tvorenie s deťmi s pipetkami a potravinárskym farbivom

Maľovanie s pipetkami a potravinárskym farbivom

Kvapkanie vody zafarbenej potravinárskym farbivom na savý papier je príjemná, tichá, sústredená aktivita, po ktorej sa rýchlo a ľahko upratuje. Keď som to zobrala do škôlky, bol to veľký hit. Nepripravila som sa na taký záujem, takže deti čakali v rade a skončili sme, až keď došla všetka farba. Aj doma je to veľmi obľúbené.

Farby sa pri rozpíjaní správajú predvídateľnejšie než tuš. Dá sa krásne experimentovať s miešaním farieb.

pipetkyVykres

Čo nachystať

  • Hlbšia tácka alebo plech na pečenie s bielou podložkou (papier sa rozmočí, presvitá a na čiernom plechu zle vidieť farby)
  • Pipetky
  • Potravinárske farbivo zriedené vodou
  • Rôzne druhy bieleho papiera – výkres, pijavý papier, kuchynské utierky, kávové filtre, dekoračné krajky pod zákusky
  • Savú handričku a kuchynské utierky na prebytočnú vodu
  • Smetný kôš na odhodenie nasiaknutých kuchynských utierok
  • Rozložené noviny na vysušenie hotových diel

pipetkySetup

Pipetky

Pipetky sú veľkým lákadlom pre malé deti. Je pre ne zábavou natiahnuť farbu a potom ju vytlačiť von. Zároveň je to dobré cvičenie na jemnú motoriku.

Ak ešte deti s pipetami nerobili, nalejte im do misky vodu a nechajte ich prelievať ju pipetou do prázdneho pohárika – a späť. Keď prídu na ten princíp, dajte im farby.

Pipetky som veľmi dlho zháňala, nakoniec sa podarilo v Da Vinci. Viem, že ich mávajú aj v Koh-i-noor obchodoch.  Môžete tiež skúsiť v obchodoch s výtvarníckymi a hobby potrebami. Obstojnou alternatívou pipety je kvapkátko, mali by ste ho zohnať v každej lekárni alebo zdravotníckych potrebách.

pipetkyDoily

Farba

Ja som farbu dosť nariedila, použila som 20 kvapiek potravinárskeho farbiva na jeden výživový pohárik vody. Upratovanie tak bolo super jednoduché a procesu to nijak neuškodilo. Výsledkom boli nádherné pastelové farby. Ak ich chcete mať živšie a sýtejšie, použite viac farbiva. Neminutá farba môže počkať na svoju ďalšiu príležitosť v zavretom poháriku.

Použila som iba primárne farby – červenú, žltú a modrú. Ak chcete viac farieb, môžete ich namiešať aj do bielej formičky na ľad, do každého priečinka inú farbu.

pipetkyFarby

Papier

Mne sa najviac páčil efekt na papierových dekoračných krajkách pod tortu, podľa mňa ideálne sajú vodu. Dcéra sa ale rozhodla pre výkres – menej sa rozmáča, kvapky na ňom chvíľu zostanú stáť a tak je lepšie vidieť, ako sa farby miešajú. Papierové utierky neoslnili. Vyskúšajte u vás doma, čo vám lepšie sadne.

pipetkyPapiere

Testovala som aj kuchynskú soľ, ale efekt bol minimálny – nemusíte ani skúšať.

Čistenie

Po tejto aktivite sa veľmi ľahko uprace, stačí poutierať zafarbenú vodu. Majte po ruke papierové obrúsky, smetný kôš a savú handričku.

Pipetky vyzerajú jednorazovo, ale budú vám slúžiť dlho, ak do nich po použití natiahnete čistú vodu, celé ich párkrát vypláchnete a dáte vyschnúť.

Ak vás táto aktivita zaujala, vyskúšajte aj tuš na mokrom papieri.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *