Lisovanie kvetov

Ako na lisovanie kvetov – 5 tipov

Na domáce lisovanie kvetov nepotrebujete žiadne komplikované pomôcky ani prípravu. Stačí vám pár listov novinového papiera, ťažká kniha a dostatok času. Vysušené kvety nezaberú takmer žiadne miesto. S deťmi ich môžete vylisovať teraz a oživiť si nimi zimné obdobie. Lisované kvety sa dajú pri tvorení s deťmi využiť na množstvo spôsobov.

Niektoré kvety znášajú lisovanie lepšie, iné horšie. Spísala som pár tipov pre čo najlepšie výsledky.

1. Lisujte čerstvé kvety

Zbierajte kvety cestou domov. Najlepšie je ich zbierať, keď je svieže počasie. Kvety by nemali byť zvädnuté, ale ani mokré.

Extra tip:

Ak sa vám (nie ako mne) podarí myslieť dopredu, zoberte si so sebou na vychádzku notes s gumičkou (alebo notes a gumičku). Vložte a zagumičkujte doňho kvety už počas vychádzky. Doma ho potom iba uložte pod ťažkú knihu.

2. Pripravte si kvety

Najlepšie sa lisujú jemné kvety. Napríklad také vylisované púpavy vyzerajú otrasne, vyskúšajte a uvidíte.  Objemné kvety ako ruže rozoberte a lisujte len jednotlivé lupienky. Nezabudnite na trávy a listy, vyzerajú krásne v kolážach s kvetmi.

lisovanieKvetokPazitka

3. Vyrobte si hárky s kvetmi

Kvety uložte na list novinového alebo iného savého papiera. Ak máte objemnejší kvet, pred lisovaním si ho nastavte na papier a postláčajte ho prstami do ideálnej polohy. Prikryte ich druhým listom. Ak máte objemné alebo vlhké kvety, môžete pridať papierovú vreckovku alebo kuchynskú utierku. Takto pripravený hárok uložte pod ťažkú knihu. O pár dní vymeňte papier za suchý. Ak sa papier veľmi premočil, môžete kvietky neskôr ešte skontrolovať a znova im vymeniť papier. Väčšina kvetov sa úplne vysuší za 2 – 4 týždne.

4. Uschovajte kvety

Lisované kvety sú prírodný materiál, takže sa postupne rozpadnú. Vyblednú pri kontakte so slnečným svetlom. Nesvedčí im vlhkosť, napríklad v kúpeľni. Nalepené kvety môžete zafixovať lakom na vlasy, vydržia dlhšie.

lisovanieKvetovKvietky

5. Použite ich

Vylisované kvietky majú najrôznejšie použitia

  • materiál na koláž
  • materiál na výrobu pozvánok, záložiek, obrázkov, blahoželaní
  • ako listy do herbára, na učenie sa základom botaniky
  • väčšie kvety a listy ako šablóny na striekanie fúkacími fixkami
  • podrvené kvety na výrobu ručného papiera
  • do domáceho mydla, sviečok, ako dekorácia

No a samozrejme, kvety sa nemôžu trhať úplne hocikde a hocijaké. Zákaz trhať kvety platí v národných parkoch, prírodných rezerváciách ako aj iných chránených areáloch. Mnoho druhov rastlín je zákonom chránených.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *