Tuš na mokrom paperi

Maľovanie tušom na mokrom papieri

Keď sa farebné kvapky tušu rozpíjajú na navlhčenom papieri, vytvára to krásne efekty. Je radosť sledovať, ako pigment cestuje po papieri. Rozlieva sa do škvŕn, ktoré menia tvar a zlievajú sa, ak pridáte ďalšiu kvapku. Je to tichá, pokojná mágia. Moja dcéra pri tom vydrží sedieť aj hodinu a pol. A navyše, ak sa nerozleje tuš, je upratovanie superrýchle. (On sa rozleje, ale nie vždy, hehe).

tusovanieDielo

Čo nachystať

 • Farebné tuše
 • Tácka
 • Miska s vodou
 • Špongia na nanášanie vody
 • Ťažší papier (výkres) nastrihaný na formát A6
 • Handrička na utieranie škvŕn
 • Noviny na ukladanie hotových diel

Nachystajte si na tácku prvý papier. Ukážte dieťaťu, ako ho navlhčiť vodou. Na celom papieri by mal byť tenučký film vody. Časom môže experimentovať s väčším a menším množstvom vody a so suchými miestami na papieri. Pootvárajte fľaštičky s tušom. Dieťa môže tuše nanášať rovno tým vrchnáčikom s paličkou. Začnite jednou farbou a postupne pridávajte. Hotové papiere ukladajte na rozložené noviny alebo letáky. Utrite prípadnú stečenú vodu a tuš z tácky, zoberte ďalší papier a pokračujte.

tusovanieTuse

Plusy a mínusy

Výhodou je, že sa to dá rýchlo nachystať a rovnako rýchlo aj upratať. Ak sa nestane nehoda, je upratovanie bez námahy. Stačí osprchovať tácku vodou, vyprať handričku a hotovo. Jediné, s čím treba asistovať, je odkladanie namaľovaných papierov. Keď je na nich veľa vody, dieťa ich samo nezdvihne a neprenesie na noviny.

tusovanieProces

Nevýhodou je tuš. Zle sa perie a umýva z prstov. Ak sa vyleje, čistí sa to úplne príšerne. Neodporúčam ochutnávať. Preto túto aktivitu odporúčam až pre deti od troch rokov (konkrétne pre vaše dieťa vy sami viete od koľko). Alternatívy ako potravinárske farbivo som neskúšala.

Malý hack

Ja mám pod fľaštičkami tušu nalepené malé kúsky priesvitného lepidla (predáva sa to ako také miniplacky na malom hárku). Takže keď ich postavím na tácku, neposúvajú sa mi.

Lisovanie

Papier po vysušení zostáva zvlnený, preto diela ešte lisujeme: úplne uschnuté ich vložíme medzi dva listy novín a necháme ich pár dní pod kôpkou kníh.

tusovanieDielo3

Čo s tým ďalej

Malý formát, tvrdý papier a krásne efekty predurčujú hotové diela na tieto použitia:

 • ako pohľadnicu
 • ako blahoželanie
 • ako menovku k darčeku
 • ako darček do fotorámika

tusovanieDielo2

Ja „tušovanie“ vyťahujem, keď dcéra túži maľovať, ale ja nemám čas a nervy na dohliadanie nad upratovaním.  Je to po maľovaní jej druhá najobľúbenejšia aktivita. Ten proces je taký fascinujúci, že väčšinou neodolám a pridám sa tiež.


Comments

Jedna odpoveď na na “Maľovanie tušom na mokrom papieri”

 1. Dagmar Vinterová Avatar
  Dagmar Vinterová

  Tu je inšpirácia, ako túto techniku poňať s väčšími deťmi: http://inaslittlestudio.blogspot.sk/2016/08/kresba-tusom.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *