Tvorenie s deťmi na dovolenke

Tvorenie s deťmi na dovolenke

Ako zbaliť potreby na tvorenie pre deti tak, aby zabrali čo najmenej miesta a aby ste nezabudli na nič podstatné? Práve sme sa vrátili z dovolenky s piatimi deťmi do piatich rokov a tu sú moje tipy.

Buďte minimalisti

Najlepšie letné tvorivé aktivity sú tie, na ktoré nepotrebujete baliť nič. Stačí dať deťom dostatok priestoru na voľnú hru. V prírode aj v meste sa nájde množstvo nového, nepoznaného materiálu. Stavanie pieskových hradov, prehrádzanie potôčikov, varenie z listov a kvetových lupienkov, budovanie domčekov z paličiek a kamienkov… len vyjsť von a nechať deti objavovať.

Kedy sa predsa len niečo zíde

Na dovolenke sa ale vyskytne kopec situácií, keď takáto hra nie je práve vítaná. Stane sa, že potrebujete na chvíľu všetky deti udržať pri jednom stole. Napríklad kým sa ugriluje večera, alebo keď prší. Pritom chcete držať v jednej ruke vínko a debatovať s dospelými. V takýchto momentoch príde pár starostlivo zbalených potrieb na tvorenie mimoriadne vhod.

Toto som mala zbalené ja:

  potreby na tvorenie zbalene na dovolenku

 • jednu plastelínku pre každého

A v neceséri:

 • dve platíčka nálepiek
 • nožnice
 • sadu farbičiek v prenosnom obale
 • vodovky a jeden štetec pre každého
 • lepidielko, gumu, strúhadlo
 • skicár s vytrhávacími papiermi
 • gumičku

potreby na tvorenie s detmi, zbalene na dovolenku

Pár slov k tomu

Kedysi som bola minimalistická backpackerka. Pri balení ma striasa, keď mám zobrať desať deka navyše. To je jedno, že už chodíme autom a hádžem to do kufra. Tak tento zoznam aj vyzerá.

Farbičky zoberte primerané veku. My už nosíme tenké trojhranky, tak máme na ne plechovku – hrubšie farbičky pre menšie deti stačí zagumičkovať a dať do plastového zipsovacieho vrecka.

Plechovku s farbičkami a prigumičkovaným skicárom teraz nosím so sebou všade – sama si rada skicujem a deti sa s chuťou pridávajú.

skicar a farbicky pribalene na von

Skicár som mala úplne minimalistický, no použili sme aj kancelárske A4 od kamarátov.

K vodovkám určite zoberte pre každého jeden štetec. Ja som mala menej, deti chceli maľovať všetky naraz a nebolo kde dokúpiť. Pohárik, voda a handrička sa vždy nejak zimprovizujú, no štetec na vodovky je nenahraditeľný.

Nožnice vyťahujte iba keď najmenší spia.

Čo vzniklo

Z týchto vecí na dovolenke vznikli plastelínové koláčiky, farebné vody s nahádzanými kúskami rastlín, kreslené mapy, abstraktné akvarely, no a samozrejme princezné a bagre.

pohladnice z dovolenky

Čo beriete vy?

Máte nejaké tipy, čo u vás na dovolenke nesmie chýbať? Sem s nimi. Budem rada, keď zase budem nabudúce pri balení múdrejšia.


Comments

3 odpovede na na “Tvorenie s deťmi na dovolenke”

 1. máme aj akvarelove farbicky, omalovanku tu som doma, kriedy, gumu na skákanie a kolobezky ?

 2. […] v týchto cestovateľských súvislostiach pripravila nesmierne praktický článok o základnom tvorivom balíčku na cesty, pričom doň zbalila aspoň kilo zdravého rozumu. Na cesty vás vybavila aj Naďa a Montessori […]

 3. veľa ale veľa papierov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *