Načo je dobré tvoriť s deťmi

7 dôvodov, prečo by mali deti tvoriť

Podľa aktálnych výskumov nie je kreativita nemenná. Dá sa rozvíjať, podobne ako naše svaly. Ak budú deti pravidelne trénovať, ich kreativita porastie. Ak si doma vytvoríte podmienky na tvorenie, uvidíte, ako budete rásť spolu s vašimi deťmi.

Nebudeme si klamať: umožniť deťom tvoriť nie je vždy ľahké. Dlho to trvá, upratovanie je otrava, ste unavení, máte tristo iných vecí na práci, deti sú mrzuté, pomôcky na tvorenie sú drahé, všade zavadzajú a ešte k tomu na to ani nemáte poriadne miesto. Preto je dobré si jasne určiť, prečo chcete s deťmi vlastne tvoriť. Ak budete mať jasný zámer, pomôže vám to prekonať ťažké začiatky. Najhoršie budú prvé dva-tri mesiace, kým si vytvoríte návyk. Potom nad tým prestanete premýšľať a stane sa z toho podobná rutina ako čistenie zubov. Tu je zoznam všeobecných dôvodov, prečo sa do toho pustiť:

1. Zdravie

Tvorenie je dobré pre zdravie. Tvorivé aktivity (aj keď ste totálny amatér) pôsobia na vaše telo podobne ako meditácia. Je to ako joga pre váš mozog. Pri tvorení sa znižuje hladina stresu a zlepšuje sa nálada.

IMG_6725

2. Samostatný jazyk

Vizuálne vyjadrovanie je samostatný jazyk. Ak to naučíte vaše deti, darujete si navzájom ďalší spôsob komunikácie. Vizuálne sa dajú vyjadriť aj abstraktné, komplikované myšlienky alebo dokonca emócie. Deti tak dokážu vyjadriť veci, ktoré sa nezmestia do slov. Lepšie sa naladíte na svoje deti, hlbšie im porozumiete. Konflikty sa zmiernia, láska si nájde nové prejavy. Pre mňa osobne je toto najdôležitejší dôvod, prečo nechať deti tvoriť.

3. Vysporiadanie sa s emóciami

Malé deti zažívajú množstvo emócií, ktoré sa učia rozoznávať a produktívne spracovávať. Mnohé negatívne emócie (napríklad hnev alebo strach) nemôžu vždy naplno vyjadriť. Učíme deti potláčať emócie, aby dokázali fungovať v spoločnosti. Pri tvorení ich môžu v bezpečí znova intenzívne prežívať, spracovávať a vyjadrovať.

IMG_6694

4. Poznávanie sveta

Keď si deti zvyknú pravidelne tvoriť, začnú hlbšie vnímať detaily okolitého sveta. Ak zažijú alebo spoznajú niečo zaujímavé a budú mať možnosť si to tvorivo spracovať, lepšie to pochopia. Ich svet sa tak obohatí a spestrí.

IMG_6651

5. Pomoc s prechodmi počas dňa

Majú vaše deti problém naladiť sa na veľké zmeny prostredia, napríklad po príchode zo škôlky alebo po obedňajšom spánku? Ako som písala, tvorenie pôsobí upokojujúco a zároveň umožňuje vyjadrovať veci, ktoré sa nedajú povedať. Preto je fantastickou pomocou pri komplikovaných prechodoch počas dňa. Vyskúšajte to a uvidíte – možnože trochu zmiernite umrnčané a nezvládateľné stavy, kedy deťom ani vlastná mať nerozumie.

IMG_6745

6. Dôvera vo vlastné schopnosti

Ak dieťa vidí, že samo dokáže reprodukovať okolitý svet, že si vie vytvoriť hračky, dekorácie alebo dokonca spotrebné predmety a že jeho tvorba má hodnotu aj pre ľudí v jeho okolí, posilňuje to jeho sebavedomie.

7. Motorika a slovná zásoba

Áno, tvorenie rozvíja jemnú motoriku a slovnú zásobu detí. V dnešnej dobe, orientovanej na výkon, je to pre mnohých veľmi dôležitý benefit. Ak chcete vedieť, ako na jemnú motoriku, máme tu pre vás 10 tipov. No naschvál som uviedla tento dôvod nakoniec, pretože pre mňa osobne je skôr príjemným vedľajším produktom tvorenia, než dôvodom, prečo sa do toho púšťať.

Dúfam, že tento článok vám poslúži ako motivácia dopriať si v živote viac priestoru pre kreativitu.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *