Pokusy pre deti sóda bikarbóna a ocot

Šumivé bublinky zo sódy bikarbóny a octu

Keď kvapkáte ocot na sódu bikarbónu, pení to a nahlas to šumí. Poviete si: a to je všetko? Áno, to je všetko. A deti to milujú. Aj tie štyridsaťročné.

Tento pokus u nás doma ešte nikdy nesklamal. Dcéra vždy sústredene kvapká ocot na sódu a hrá sa, až kým sa neminú suroviny. Vyjde vás to na pár centov, je to netoxické a jednoducho zábavné. Vyskúšajte.

sodaOcotSumenie

Čo budete potrebovať

Sódu bikarbónu

Ocot

Tácku s vysokým okrajom alebo plech na pečenie

Lyžičku

Nechajte dieťa nasypať si pár lyžíc sódy bikarbóny. Ukážte mu, ako ju môže lyžičkou poliať octom. Sledujte bublikovanie a šumenie. Opakujte. A ešte raz. A ešte.

Sóda bikarbóna a ocot

Variácie

U nas sa touto základnou variáciou dcéra bavila pár mesiacov a pýtala si to znova a znova. Neskôr sme do octu pridali potravinárske farbivo a použili sme pipetu. Potom sme to posunuli ešte o úroveň vyššie a pridali sme striekaciu fľašku (zoženiete v kreatívnych potrebách) so zafarbeným octom. Keď sa toto okuká, plánujem ešte dcére ukázať malé aj veľké sopky s využitím reakcie sódy bikarbóny a octu.

sodaOcotMrvenicka

Trochu chémie

Keď sa zmieša sóda bikarbóna s octom, nastanú dve chemické reakcie, pri ktorých vznikne voda, kysličník uhličitý (ten plyn čo vydychujeme z pľúc) a octan sodný. Keď kysličník uhličitý uniká, tvoria sa bublinky.

Octan sodný

Táto látka má mnoho rôznych použití, napríkad aj v potravinárstve ako okysľujúci prostriedok do marmelád či omáčok. Je netoxický a neškodný pre životné prostredie. Podobne ako ocot môže podráždiť oči a kožu.

sodaOcotVysledok

Malý odkaz pre geekov:

CH3COOH + NaOH CH3COONa + H2O

CH3COOH + NaHCO3 CH3COONa + H2O + CO2


Comments

Jedna odpoveď na na “Šumivé bublinky zo sódy bikarbóny a octu”

  1. […] Odporúčam aj kvapkanie zafarbeného octu na sódu bikarbónu. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *