Hárky Montessori farby na ilustráciu, ako vyzerá celá sada

Montessori farby PDF na stiahnutie zadarmo

Ručne maľovaná a digitálne upravovaná sada vychádza z originálneho Montessori materiálu Farebné doštičky I, II a III. Slúži na učenie farieb a rozvíjanie vizuálneho vnímania. Súčasťou sú aj trojzložkové karty.

Návod na prácu so sadou: najprv sa dieťa učí priradiť pár k trom základným farbám – modrej, žltej a červenej. Keď to zvládne, pridávame postupne aj ostatné farby. Po úspešnom zvládnutí prejdeme na rozoznávanie odtieňov: najprv vyberieme tri odtiene jednej farby (najtmavší, stredný a najsvetlejší) a necháme dieťa zoradiť ich. Potom pridáme aj ďalšie farby. Neskôr už pracujeme s 5 odtieňmi. A nakoniec (ak máme dobré svetlo a dobré oči 🙂 môžeme využiť všetkých 7 odtieňov – to už môže byť výzva aj pre dospelého.

Ak sa chcete priblížiť originálnej pomôcke, môžete sadu nalepiť na drevené doštičky – alebo podlepiť lepenkou, alebo jednoducho zalaminovať.

Prečítajte si, ako sa farebné doštičky používajú v montessori pedagogike. Ak si chcete kúpiť certifikované farebné doštičky, sú k dispozícii napríklad na montemama.sk.

Prečo som sadu vytvorila? Všetky nové pomôcky na učenie farieb sú vytvorené z jednoliatych farieb – buď namaľované akrylom, nakliknuté v počítači, alebo plastové. V triede Marie Montessori deti triedili navinuté farebné hodvábne nite – prírodný materiál, ktorý mení odtieň podľa dopadajúceho svetla. Chcela som sa viac priblížiť k tomu, ako farby vnímame v prírode a vo svojom okolí a vytvoriť organickú, texturovanú sadu.

Obsah materiálu: 13 strán A4 – 2 x 7 odtieňov z každej farby (na jednu stranu sa ich zmestí iba 6, preto sú najsvetlejšie odtiene samostatne) a 11 trojzložkových kariet.

Technika: akvarel na akvarelovom papieri, digitálna úprava.

Stiahnite si PDF:


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *