Maľovanie s guľôčkou

Maľovanie s guľôčkou

Dajte do škatule papier, pridajte farbu, vložte guľôčku. Chyťte škatuľu, nakláňajte ju zo strany na stranu a nechajte guľôčku kotúľať sa po papieri a roznášať farbu. Tadáá, tvoríte akčné umenie. Je to naozaj také jednoduché, ako to znie. Deti to milujú, chcú to robiť znova a znova, je to nenáročné na prípravu, zábavné a vďačné. A aj hotové diela stoja za to.

Farba

Použite umývateľnú farbu. Mala by byť dosť hustá, aby pekne obalila guľôčku, ale zároveň dosť riedka, aby sa do nej guľôčka príliš nelepila a aby ju pekne roznášala po papieri.

Guľôčka

Guľôčka môže byť jedna a môže ich byť plná škatuľa. Sklenená, kovová, veľká plastová korálka.. Každé dieťa preferuje inú guľôčku a iný pohyb ňou. Mňa na tejto technike prekvapilo, ako veľmi sa líšili hotové diela viacerých detí.

Sklené guľôčky a korálky

Nádoba

Úplne postačí veko z kartónovej škatule na kancelársky papier – má ideálnu veľkosť. My sme nemali, a tak som použila plastové skladovacie škatule. Poslúžil by aj plech na pečenie alebo tácka s vyšším okrajom. Nádoba by mala mať rovné dno bez žliabkov po bokoch.

Papier

Hotové diela sú celkom pekné abstraktné maľby. Ak ich chcete vystaviť alebo použiť na výrobu pohľadníc, pracujte s papierom s vyššou gramážou. Experimentujte s farebným papierom.

malovanieSGulockou1

Upratovanie

Očakávala som, že keď sa niečo deje v krabici, nebude z toho žiaden neporiadok. Nie je to celkom tak. Guľôčky sú celé dolepené od farby, deti ich chytajú rukami, farba im zostáva na prstoch a roznáša sa ďalej. Nič s tým nenarobíte, tak sa na to pripravte. Určite majte po ruke handru. Ja som po prvom dolepenom pokuse na druhý krát nachystala aj misku s vodou na oplachovanie guľôčok a lavórik na ruky.  Najlepšie je zobrať to von, no dá sa to zvládnuť aj vnútri.

Kartónové veká z balíkov kancelárskeho papiera sú najlepšie, lebo ich po použití môžete zahodiť. Plastové škatule treba umývať a pri ich veľkosti to môže byť celkom otravné.

Ďalšie možnosti

 • Skúste dať farbu priamo do škatule, bez papiera. Pogúľajte guľôčky. Na vzniknutý vzor pritlačte papier a vyrobte si monoprint.
 • Dajte farby do mištičiek alebo do formy na muffiny, vhoďte do každej z nich po jednej guľôčke. Guľôčku môžu deti preniesť na papier lyžičkou. Inšpirácia: Artful Parent
 • Ak to deti baví, môžete im to prichystať vo väčšom: použiť veľkú nádobu a do nej napríklad golfové loptičky. Dá sa ísť do veľkosti detského bazénika, deti môžu stáť okolo, spolu držať bazénik vo vzduchu a hýbať ním. Inšpirácia: Artful Parent

Comments

2 odpovede na na “Maľovanie s guľôčkou”

 1. Niečo podobné sme s dcérou robili nedávno – namiesto guličky sme ale použili viaceré gaštany, dali ich do uzatvárateľnej krabice a hrkotali ňou 🙂 Výsledok úžasný, odporúčam vyskúšať. A teraz na jeseň ako stvorený

  1. Dagmar Vinterová Avatar
   Dagmar Vinterová

   Výborný nápad! Gaštany fičia aj u nás, máme tu práve jednu takú priehľadnú plastovú nádobu s vrchnákom, tak vyskúšame 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *