Lietadielko zo slamky návod ako vyrobiť

Ako vyrobiť lietadielko z papiera a slamky

Toto vôbec nevyzerá ako klasické lietadielko. Prekvapí vás, ako ďaleko doletí. Vyrobiť ho je ultra jednoduché. Trik je v tom, ako ho správne hodiť. Na toto vedia prísť deti odhadom tak od štyroch rokov, asi v tom veku, keď vedia dobre hodiť aj hocijaké iné lietadielko. Preto tento projekt odporúčam pre väčších škôlkarov.

Budete potrebovať

  • Tvrdší papier A4
  • Slamku
  • Lepiacu pásku
  • Nožnice
  • Ceruzku

Bez tohto sa zaobídete, ale bude s tým väčšia sranda:

  • Pravítko
  • Materiál na dotvorenie – pečiatky, fixky, farby…

Lietadielko zo slamky pomôcky

Postup

Z papiera ostrihnite po šírke pásik, široký asi tak 2,5 centimetra. To bude váš väčší krúžok. Urobte ešte druhý taký pásik a odstrihnite z neho polovicu. To bude váš menší krúžok. Zlepte páskou konce krúžkov a prilepte na ne páskou slamku. Hotovo.

lietadielkoZoSlamkyKruzky

Hádzanie

Základom pre hádzanie je bezvetrie. Lietadielko letí, keď je menší krúžok vpredu.

Variácie

Ak majú deti chuť, nechajte ich experimentovať si s rôznymi šírkami papiera, s rôznymi veľkosťami a tvarmi krúžkov, s rôznou dĺžkou a uchytením slamky a rôznymi spôsobmi hádzania. Pozorujte, aký to má vplyv na to, ako lietadielko lieta.

Ako to, že to vôbec letí?

Väčší krúžok sa stará o vytvorenie vztlaku – ten drží slamku vodorovne. Menší krúžok stabilizuje lietadielko vo vzduchu a udržiava smer letu.

lietadielkoZoSlamkyHotove

Ako sme to robili my

Ja som vyrobila prototyp a nechala som škôlkarom pohádzať si ho. Dostali chuť vyrobiť si vlastné lietadielka. Dala som im pomôcky k dispozícii a ukazovala som im, ako sa to robí. Skončilo to veľkou session, pri ktorej vzniklo mnoho úžasných koláží s kúskami lepiacej pásky a rovnými čiarami od pravítka, a dve lietadielka zo slamky. Počas výroby som im pomáhala – bez toho sa to nezaobíde.

Odkiaľ to mám

Odkedy som videla tento projekt na Tinkerlabe, už som len čakala, kedy mi dcéra dorastie aby sme ho vyskúšali.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *