Lietadielko zo slamky

Lietadielko zo slamky

Toto vôbec nevyzerá ako klasické lietadielko. Prekvapí vás, ako ďaleko doletí. Vyrobiť ho je ultra jednoduché. Trik je v tom, ako ho správne hodiť. Na toto vedia prísť deti odhadom tak od štyroch rokov, asi v tom veku, keď vedia dobre hodiť aj hocijaké iné lietadielko. Preto tento projekt odporúčam pre väčších škôlkarov.

Budete potrebovať

  • Tvrdší papier A4
  • Slamku
  • Lepiacu pásku
  • Nožnice
  • Ceruzku

Bez tohto sa zaobídete, ale bude s tým väčšia sranda:

  • Pravítko
  • Materiál na dotvorenie – pečiatky, fixky, farby…

Lietadielko zo slamky pomôcky

Postup

Z papiera ostrihnite po šírke pásik, široký asi tak 2,5 centimetra. To bude váš väčší krúžok. Urobte ešte druhý taký pásik a odstrihnite z neho polovicu. To bude váš menší krúžok. Zlepte páskou konce krúžkov a prilepte na ne páskou slamku. Hotovo.

lietadielkoZoSlamkyKruzky

Hádzanie

Základom pre hádzanie je bezvetrie. Lietadielko letí, keď je menší krúžok vpredu.

Variácie

Ak majú deti chuť, nechajte ich experimentovať si s rôznymi šírkami papiera, s rôznymi veľkosťami a tvarmi krúžkov, s rôznou dĺžkou a uchytením slamky a rôznymi spôsobmi hádzania. Pozorujte, aký to má vplyv na to, ako lietadielko lieta.

Ako to, že to vôbec letí?

Väčší krúžok sa stará o vytvorenie vztlaku – ten drží slamku vodorovne. Menší krúžok stabilizuje lietadielko vo vzduchu a udržiava smer letu.

lietadielkoZoSlamkyHotove

Ako sme to robili my

Ja som vyrobila prototyp a nechala som škôlkarom pohádzať si ho. Dostali chuť vyrobiť si vlastné lietadielka. Dala som im pomôcky k dispozícii a ukazovala som im, ako sa to robí. Skončilo to veľkou session, pri ktorej vzniklo mnoho úžasných koláží s kúskami lepiacej pásky a rovnými čiarami od pravítka, a dve lietadielka zo slamky. Počas výroby som im pomáhala – bez toho sa to nezaobíde.

Odkiaľ to mám

Odkedy som videla tento projekt na Tinkerlabe, už som len čakala, kedy mi dcéra dorastie aby sme ho vyskúšali.

Pridaj komentár