Ako na srihanie a lepenie s malými deťmi

Koláž – tipy na strihanie a lepenie s deťmi

Koláž je výborný spôsob, ako uchovať obrázkové spomienky, keď ešte deti kreslia len čmáranice. Môžu si strihať a lepiť čokoľvek, čo ich práve zaujíma.

U nás je koláž až taká obľúbená, že dcéra má na ňu vyhradené miesto. Do krabice si odkladá všetko, čo sa jej zapáči: výstrižky z katalógov, obrázky bábätiek, nálepky, obaly z obľúbených potravín… Niekedy si lepí len tak na papier, ale má aj špeciálny zošit, do ktorého lepí najcennejšie úlovky a rada si v ňom listuje. Ja si v ňom tiež rada listujem, je to lepšie ako fotoalbum.

kolazVlaciky

Ako začať s kolážou

Spísala som návod, ako prispôsobiť umenie koláže pre deti približne od roku a pol.

Lepenie

Nálepky

Prvý level koláže. Deti milujú nálepky. Dcéra mala obdobie, keď nimi bola úplne posadnutá. Keď sa niekto pýtal, čo by ju potešilo z hračkárstva, odpoveď bola jasná: nálepky. Veľa. Poslúžili aj kancelárske potreby: nálepky s číslami, lepiace etikety, post-ity. Začali sme jednoducho: sadli sme si vedľa seba, ukázala som dcére, ako sa dá nálepka odlepiť a prilepiť, prvých pár som jej podala do ruky, a už to išlo. Mali sme pravidlo, že nálepky na lepia iba na papier, čo mi ušetrilo kopec oškrabávania.

Koláž nálepky

S nálepkami môžete začať hneď ako si dieťa prestane dávať všetko do úst. Obyčajne je to od roka a pol.

Lepiaca páska

Keď už dochádzajú nálepky, je čas prejsť na lepiacu pásku. Ideálne je začať s washi páskami (alebo ekonomickou variantou: papierovou maliarskou páskou). Na začiatok nastrihajte kúsky pásky a prichystajte ich na roh stola alebo tácky. Nechajte dieťa, nech si ich berie a lepí si ich na papier.

kolazUstrizkyPasky

Keď sa naučí pracovať s nožničkami, môže si strihať pásku aj samo. S papierovou páskou sa dajú polepiť aj 3D objekty – krabice, rolky… S klasickou plastovou lepiacou páskou sa naučia samostatne robiť až predškoláci.

kolazLepiacePasky

Lepidlo

Odporúčam klasické biele disperzné lepidlo, PVA lepidlo, napríklad Herkules. Je riediteľné vodou a celkom dobre sa čistí. Keď chcete dať deťom lepidlo voľne k dispozícii, kúpte klovatinu alebo lepiacu tyčinku – lepia horšie, ale je z nich menej neporiadku.

Bodky lepidla

Nastrihajte papieriky a na podklad rozmiestnite bodky lepidla. Nechajte dieťa, nech si berie papieriky a lepí si ich na pripravené bodky.

Lepidlo v miske

Dajte lepidlo do misky a priložte k nej vatovú paličku na čistenie uší. S ňou sa dá naraz nabrať iba také akurátne množstvo lepidla.

kolazLepidloVMiske

Celé lepidlo

Počítajte s tým, že keď dáte deťom prvýkrát celú fľašu lepidla, budú radostne kvápať na papier obrovské množstvá. Neviem, prečo je to tak. Asi sa tomu nedá zabrániť. Časom to prejde. Asi.

Strihanie

Väčšina detí získa schopnosti, ktoré im umožnia strihať, keď majú 2 – 3 roky. Samozrejme že prvé pokusy treba robiť pod bdelým dozorom. Každé dieťa je iné a vy najlepšie viete, kedy mu nožnice dať a kedy ho s nimi môžete nechať samé. Vyberte detské nožnice do malej ruky. Mali by mať tupú špičku, ale dostatočne ostrú čepeľ, aby papier „nežuli“. Ľavák bude potrebovať špeciálne nožnice, aby videl, kade strihá.

Pravidlá používania nožníc

Nožnice sú ostrý nástroj a pri ich používaní treba rešpektovať pár pravidiel:

 • Nožnice sa prenášajú zavreté, čepele sa chytia sa pevne do dlane tak, aby rúčky nožníc vytŕčali z dlane zhora. S nožnicami sa nebehá.
 • Nožnice sa položia na stôl a potom sa s nimi pracuje. Keď sa odbieha od stola, nožnice musia zostať na stole.
 • S nožnicami sa nestrihajú vlasy ani oblečenie. My sme toto pravidlo zaviedli príliš neskoro, až po tom, čo si dcéra vystrihala lysinu nad uchom. Páčilo sa jej u kaderníčky a chcela si to tiež vyskúšať.

Nožnice sú vážna vec, až tak, že pri náznaku problémov hneď treba použiť logické dôsledky: keď dieťa robí s nožnicami blbosti, treba mu ich zobrať a dať mu ich až vtedy, keď sa bude na to naozaj cítiť.

kolazNoznice

Prvé projekty s nožnicami

Keď začínate s nožnicami, zoberte si dospelácke do ruky vy a detské dajte dieťaťu. Strihajte si a ak je už dieťa na to dosť zrelé, napodobní vás. Keď už drží nožnice v jednej ruke a správne, dohliadajte naňho, ale nechajte ho strihať. Bude si to stále prechytávať, papier bude držať „na žandára“, pôjde mu to nakrivo, bude strihať pre vás nepochopiteľné tvary. Kým má z toho radosť, nekazte mu ju. Nemusí strihať podľa čiary ani rovno, to všetko príde neskôr samo.

Strihanie plastelíny

Do plastelíny sa strihá ľahko, pretože nemusíte dodržať presný uhol. Na prvé začiatky s nožnicami je to ideálny materiál.

Strihanie prúžkov

Ukážte dieťaťu, ako sa dajú z papiera nastrihať tenké prúžky. Super na cvičenie motoriky.

Strihanie baliaceho papiera

Baliaci papier je výborný na strihanie, pretože je zadarmo, je farebný a bývajú na ňom pekné obrázky.

Vystrihovanie obľúbených obrázkov

Vytrhnite strany z katalógov s hračkami, bicyklami, traktormi, potrebami pre bábätká, vyložte mapky, letáky z dovolenky… čokoľvek, čím vaše dieťa práve žije. Nechajte ho strihať a lepiť o dušu. Postupne začne samo prichádzať s nápadmi, čo si chce vystrihnúť a nalepiť.


Comments

2 odpovede na na “Koláž – tipy na strihanie a lepenie s deťmi”

 1. Pauli Sestre Avatar
  Pauli Sestre

  Konecne viem, naco mama (babka) zbiera tie nalepky body z tesca 😀

  1. Dagmar Vinterová Avatar
   Dagmar Vinterová

   K tym nalepkam bol inak aj letak s ocislovanymi polickami, do ktorych sa dali nalepovat. Vobec neviem, co sa za ne dalo ziskat, ale Danka tu tych letakov olepila aspon päť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *