Ako sme začínali s maľovaním

Ako začať maľovať s deťmi

Ak by ste chceli s deťmi maľovať a stále to odkladáte, pretože máte z toho obavy, spísala som pre vás, ako sme to urobili u nás doma. Väčšina vecí je úplne samopochopiteľných, no možno z toho pre seba vydolujete nejaký užitočný trik.

Začínali sme tak, že sme mali v kuchyni obyčajnú Ikea vysokú stoličku. Na maľovanie som ju posunula do stredu kuchyne. Naklikla som k nej tácku, na ňu som dala farby a papier. Dieťa som obliekla do maliarskeho overalu a posadila do stoličky. Urobila som na papier pár stôp prstom namočeným do farby, nech dieťa vidí, o čo tu ide. Keď bol obraz hotový, rozložila som ho na kuchynský stôl a dala som nový papier. Keď mala dcéra špinavé ruky, pomohla som jej ich utrieť do handričky. Keď už stačilo maľovania, vytiahla som ju zo stoličky a odniesla v overale do vane. Tam som jej poumývala ruky a tvár a vyzliekla overal. Potom som jej ponúkla nejakú obľúbenú zábavku (odporúčam pripraviť vopred) a poutierala som stoličku, tácku, zem, osprchovala farbu z overalu. Počkala som pár hodín, kým hotové obrazy vyschnú a odložila som ich.

Začiatky s maľovaním

Teraz má dcéra tri a pol roka a už je všetko jednouchšie. Jedna session trvá v priemere hodinku a pol. Máme pravidlo, že pri maľovaní dcéra nezlieza zo stoličky, takže jej ešte pomáham s vecami, na ktoré nedočiahne, inak sa obslúži sama a aj si po sebe uprace s malou pomocou. Blíži sa čas, keď jej budem môcť dať farby voľne k dispozícii. Maľovanie ju tak baví, že sa naň dá nalákať aj na odchod z ihriska.

Snažím sa vyjsť dcére v ústrety a dopriať jej maľovanie aspoň raz za týždeň. Nie vždy je to jednoduché, ale robí jej to takú radosť, že sa to nedá odmietnuť.

Ako ste začínali vy? Ako to u vás vyzerá? Dajte vedieť


Comments

4 odpovede na na “Ako začať maľovať s deťmi”

 1. Dobry den! Chystam sa zacat malovat so syncekom (18m), vase tipy pomohli, vobec som si nevedela dat rady kam ho posadit a hlavne som si nebola vedoma toho, co vsetko pri tom „hrozi“ 🙂 teraz sa citim pripravena 😀 mozem sa opytat, kde sa da zohnat maliarsky plastik a ktore konkretne farby by ste ma prve malovanie odporucili? Dakujem krasne

 2. Dagmar Vinterová Avatar
  Dagmar Vinterová

  Dobrý deň, no tak sa teším že to malo zmysel, písať tento článok 🙂 Ak máte po ceste Ikeu, môžete sa zásobiť tam. Majú tam overaly, farby, papier aj detské štetce.

 3. My sme začínali niekde na 15-16 mesiacoch. Farbičky dcéru nebavili, ale farby boli obľubené. Bohužiaľ prvé čo som jej dala k dispozícii boli prstové- husté farby. No a s tými ju bavilo patlať prstami. To by nebolo až tak zlé, ale odmietala potom normálne vodovky. Takže boli nutné husté farby. Máme doma dlažbu a docela sa držala u papiera a na papiere, takže upratovanie nebolo veľké. Každopádne som vždy bola u nej aby som utierala príp. ruky. Docela dlho trvalo než som jej vysvetlila,že celú dózičku farby nemôže vypalať na jeden papier. Proste sa jej to páčilo. V podstate som to chápala, ale každý deň kupovať nové farby sa mi nechcelo. Teraz už má 3 roky a už maľuje docela „rozumne“ a strieda rôzne typy farieb. Inak som rada za objavenie tohoto webu, pretože začínam s tvorením u syna 1,5 r. a potrebujem trošku inšpirácie. Je totiž iný druh „umelca“ ako dcéra -bol by najradšej keby boli farby všade len nie na papiere 😀

  1. Dagmar Vinterová Avatar
   Dagmar Vinterová

   Podľa mňa je super, že ste jej dali prstové. Vodovkami deti vedia maľovať, až keď zvládnu dobre držať štetec a pochopia, ako sa farba riedi vodou. U nás sú husté farby najobľúbenejšie doteraz – vodovky používame, iba keď je menej času na upratovanie. Ak bude aj syn veľa míňať (ktoré dieťa nemíňa veľa?), chystám recept na ekonomické jedlé domáce farby pre takých drobcov: len ho musím najprv poriadne doma otestovať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *