Domáci bublifuk recept návod bez glycerínu

Ako vyrobiť domáci bublifuk

Namiešajte si doma za pár centov lavór bublifukového roztoku z jari, vody a cukru. K tomu vyrobte s podľa jednoduchého návodu s deťmi nádherné paličky na fúkanie bublín. Vyneste bublifuk na záhradu alebo na ihrisko – deti sa môžu vyhrať do sýtosti.

Recept na bublifukový roztok

4 poháriky teplej vody

1 pohárik bežného prostriedku na umývanie riadku

1/2 pohárika kryštálového cukru

Vylejte teplú vodu do nádoby a vmiešajte do nej cukor, kým sa neroztopí. Opatrne primiešajte jar, aby sa roztok príliš nenapenil. Nechajte odstáť pár hodín.

Odmeriavanie aj miešanie dajte do rúk deťom, nemajú čo pokaziť.

Testovali sme to, výsledky nie sú stopercentné, ale funguje to a deti sa zabavia. Hotový roztok vytvorí asi o polovicu menej bublín ako kupovaný bublifukový roztok. Bubliny sú pekné dúhové a dlho vydržia. Roztokom môžete naplniť prázdny kupovaný bublifuk, alebo si jednoducho vyrobiť vlastné paličky.

Bublifuk Recept

Roztok sa dá uskladniť, takže keď ho už raz vyrobíte, môžete sa k bublinkovaniu vracať podľa chuti.

Ak to s bublifukovaním myslíte smrteľne vážne, môžete skočiť do lekárne pre glycerín a vyskúšať  recept na bublifukový roztok podľa rád od profesionálov.

Domáce bublifukové paličky

Namiesto vysávania dnes pre vás vyrábam a testujem domáce bublifukové paličky, aby ste to nemuseli robiť vy.

Návod

Drôtik

Malé korálky

Nožnice

Palička (nájdená vonku, nanuková palička, kus pevného plastu…)

Lepiaca páska (ja som použila montážnu, ale postačí hocijaká)

Navlečte na kus drôtika pár korálok a vytvorte tvar kvetinky. Omotajte konce drôtu okolo paličky. Zaistite lepiacou páskou, aby drôt pekne držal a zároveň aby ste prekryli ostré konce. Hotovo.

Výroba je taká jednoduchá, že to s malou pomocou zvládnu aj deti. Robila som to s predškolákmi a jediné,  čím som pomáhala, bolo ohýbanie drôtu a pripevňovanie k paličke. Najprv som ohla koniec drôtu, aby z neho nespadli navlečené korálky. Deti ich ponavliekali a na záver som im drôt poobýbala, primotala k paličke a prilepila páskou.

Bublifuk paličky

Čo som všetko skúšala a kde som robila chyby

Počas vyrábania a testovania som narazila na pár slepých uličiek.

Skúšala som robiť bublifukové paličky s chlpatým drôtikom. Bubliny boli pekné, a bolo ich aj veľa, ale po namočení bola chlpatá palička príliš tažká a stekal z nej bublifukový roztok na ruky aj na zem. Boli sme celé dolepené.

Potom som skúsila urobiť paličku z holého drôtu. Nezachytilo sa na ňu dosť roztoku, a tak sa bublina ani nevyfúkla.

Nakoniec som skúšala korálkové paličky. Korálka tam je na to, že na drôte udrží viac roztoku. Viac roztoku znamená viac bublín.

Najprv som urobila príliš veľkú slučku a navliekla som na ňu korálky po celom obvode. Bolo to veľmi ťažké a ohýbalo sa to na paličke, aj keď som použila hrubý drôt. Priemer otvoru bol taký veľký, že síce z paličky vychádzali krásne dlhé dúhové tunely, ale vždy sa z nich vytvorila len jedna obria bublina.

Potom som urobila takú akurátnu slučku s priemerom asi tri centimetre a korálky som navliekla s medzerami. Stále sa podarilo prinajlepšom pár bublín.

Potom som to vypimpošila, urobila som z drôtu kvetinku, presne tak ako som to kedysi videla na Artful Parent. Na jednej paličke sa tak ocitlo viac slučiek rôznych veľkostí. Vyfúkli sme z toho veľa bublín. Z nich sa niektoré zlepili do skupiniek po 3 – 4 a tak leteli vzduchom. S takouto bublifukovou paličkou som už spokojná. Dalo by sa to ešte vylepšiť, napríklad by sa dali upliesť z drôtu rôzne dekoratívne uzly a slučky.

Ako fúkať bubliny

Menšie deti ešte nebudú vedieť vyfúknuť bubliny ústami. Naučte ich oháňať sa paličkou popred seba celým ramenom. Prúd vzduchu je stálejší a dlhým prudkým pohybom sa vytvorí množstvo bublín. Odhadujem, že to zvládnu už od dvoch rokov.

Podeľte sa o inšpiráciu

Robili ste si domáci bublifuk? Ako to dopadlo? Máte nejaké dobré tipy? Podeľte sa o inšpiráciu v komentároch, alebo v skupine farebných prstov na Facebooku.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *