Jednoduchý návod na výrobu lampášika aj s fotkami. Lampión je vyrobený z papiera na pečenie a výkresu. Nepotrebujete ani krabičku od syra a poradíte si aj bez pravítka a kružidla. Deti si ho môžu ozdobiť podľa seba a budete mať krásny domáci lampáš na lampiónový sprievod. Náš lampiónik som naschvál urobila veľmi nahrubo a nechala neozdobený, aby som neobmedzovala vašu kreativitu.

lampion-hotovy

Budete potrebovať

Papier na pečenie

Výkres A3 (alebo nadlepené 2xA4)

Špagát

Rolku z toaletného papiera

Kompótovú misku

Ceruzku

Nožnice

Poriadne lepidlo na papier

Spinkovačku

Svetielko (kahanček, LED svetielko, svetielko na bicykel..)

ako-vyrobit-lampion-pomocky

Ako na to

Podstava

Najprv som vyrobila spodok lampiónu. Obtiahla som kompótovú misku a vystrihla som vzniknuté koliesko.

lampion-podstava

Potom som si vyrobila okraj podstavy: z celej šírky papiera A3 som odstrihla asi 4 cm široký pruh. Zohla som ho po celej šírke asi 1 cm od okraja. Z tohto 1 cm pruhu som nastrihala trojuholníčky, aby sa to dalo pekne prilepiť ku koliesku.

lampion-trojuholnicky

Zmotala som papier do valca tak, aby presne sedel na veľkosť kolieska a zospinkovala som ho, aby sa mi nerozchádzal. Potom som na trojuholníčky z hornej strany naniesla lepidlo a prilepila som na ne koliesko. Zaťažila som miskou a nechala vyschnúť.

lampion-zospodu

Alternatíva: použite okrúhlu krabičku od syra

Do stredu som nalepila asi 1 cm vysoký valček, odstrihnutý z rolky toaletného papiera. Ten bude držať svetielko na mieste.

Podstavu si deti môžu vyzdobiť podľa svojej fantázie.

Telo lampiónu

Vystrihla som dva 1 cm pruhy z celej šírky výkresu. Rozstrihla som papier na pečenie po šírke napoly. Na tento pruh papiera na pečenie som nalepila pruhy výkresu, aby sa neskrúcal a aby držal pekne pokope.

lampion-telo

Telo lampiónu môžete dať deťom, nech sa na ňom realizujú. Na papieri na pečenie dobre držia husté farby, voskovky, nálepky a lepidlo na papier. Fixky a pečiatky nie sú veľmi vhodné, lebo sa rozmazávajú.

Šnúrka na držanie

Ja som šnúrku zapravila rovno do tela lampiónu. Na oboch stranách šnúrky som urobila uzol, aby sa mi nevyvliekla, a keď som lepila telo lampiónu, zalepila som šnúrku pod pruh výkresu. Môžete ju ale pridať až nakoniec: do lampiónu urobíte dierky dierkovačkou a priviažete šnúrku.

Šnúrka sa dá ozdobiť korálkami.

Spájanie dokopy

Všetko ozdobte a potom spojte dokopy. Ja som naniesla na spodný prúžok výkresu na tele lampiónu lepidlo, narolovala som telo do podstavy, nechala nech sa čo najviac vystrie a pritlačí na podstavu. Vrchnú stranu tela som zospinkovala pre väčšiu stabilitu. Dovnútra som vložila misku hore dnom, aby som to celé zaťažila, a nechala som vyschnúť lepidlo.

lampion-zvrchu

Vybrala som misku, vložila som kahanček (alebo svetielko). Voilá, lampión je hotový.

Inšpirovala som sa tu: https://www.youtube.com/watch?v=yPaBSyTdPPI


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *