Tvorivé aktivity na rozvíjanie jemnej motoriky

10 aktivít na jemnú motoriku

Tipy, ako rozvíjať jemnú motoriku tvorivo a s ľahkosťou, pripravila Naďa Nováková z MontessoriKids by Nadia. Naďa je pre mňa veľkou inšpiráciou – vyskúšala, vymyslela a zdokonalila obrovské množsvto tvorivých aktivít priamo na kurzoch s deťmi.

Jednou z kľúčových oblastí, ktoré si deti v predškolskom veku potrebujú rozvíjať, je jemná motorika rúk, teda drobné svaly prstov, dlane a zápästia.  Vedeli ste, že s ňou úzko súvisí rozvoj jazyka a reči? Závisí od nej samozrejme správny úchop pera, grafomotorické, ale aj praktické a mnohé iné zručnosti. Napríklad schopnosť zaviazať si šnúrky na topánkach, jesť príborom či odomknúť kľúčom dvere. Priamo ovplyvňuje úspešný štart v škole, stupeň nezávislosti a možnosti detí zúčastňovať sa na rôznych komplexnejších aktivitách, ako je hra na hudobné nástroje, stavanie stavebníc, výtvarné umenie, alebo používanie počítačov.

Jedným z najpestrejších a najatraktívnejších spôsobov, ako môžeme deťom pomôcť zdokonaľovať si jemnú motoriku, je prostredníctvom tvorenia. Možnosti sú neobmedzené. Tu je zopár zaručených tipov, ktoré u nás doma vždy zaujmú. Spoločné majú dve veci. Prvá je, že nejde o nejaké šablónovité projekty s návodom a vopred určeným výsledkom. Viacmenej deťom len ponúknem materiál (na tácke, alebo v ich stojane na tvorenie) a majú slobodu tvoriť podľa vlastnej fantázie, vôle a nálady. Druhá je pravidlo, že deťom pri tvorení nepomáham. Či ide o odlepovanie nálepiek alebo strihanie, musia sa snažiť zvládnuť to samé.

1. Štetce trochu inak

štetce z prírodných materiálov a netradičné štetce pre deti

Maľovanie s vodovými či temperovými farbami a štetcami je osvedčená klasika. Ak však máte pocit, že deti príliš neláka, skúste im to trošku spestriť. Štetce vymeňte za prsty, tampóny do uší, staré zubné kefky, či rôzne drobné predmety ako kúsky špongie, pompomy (plstené guličky), zmotané chlpaté drôtiky. Alebo si štetce nájdite na prechádzke v prírode – ihličie, halúzky, malé šišky… Okrem toho, že deti bude určite baviť takto experimentovať, si držaním rôznych drobných a nepravidelne tvarovaných predmetov posilnia dobre prsty.

2. Pipety či kvapátka

pipety a kvapkanie farby na farebný kruh

Ak ešte nemáte doma tento malý zázrak zvaný pipeta, pri najbližšej príležitosti si ho zaobstarajte. Za pár centov sa dá kúpiť v zdravotníckych potrebách či na internete. Potom stačí namiešať do pohárov vodu a potravinárske farbivo v základných farbách, a deti môžu experimentovať, miešať, vytvárať farebné obrazce. Ako plátno sa dá použiť kuchynská utierka (dobre vpíja vodu), pena (na holenie) v miske, v zime sneh či ľad. A ak máte chuť vyskúšať niečo náročnejšie, dajte deťom kvapkať farby napríklad na túto predlohu.

3. Nožnice

detské nožnice a šablóny na strihanie

Strihanie je veľmi dôležitá zručnosť, ktorú deti zvládajú so správnymi nožnicami už od útleho veku. Najmenšie deti rady strihajú len pásiky papiera (bez predlohy alebo s ňou), staršie si môžu vystrihovať obrázky z letákov a časopisov a robiť s nimi koláže.

4. Nálepky

detská koláž z nálepiek

Niet väčšej zábavy ako nálepky a čistý papier. Ak chceme, aby to bola aj činnosť prospešná pre rozvoj jemnej motoriky, potrebujeme deťom dať nálepky, ktoré vedia odlepovať aj nalepovať bez pomoci. Ideálne sú také, ktoré sú nalepené na väčšom papieri a teda deti si ich vedia prstom, nechtom, alebo ohnutím toho spodného papiera podobrať.

5. Slané cesto

dieťa modeluje zo slaného cesta

Práca s cestom je hotový telocvik pre ruky. Ak sa vám nechce vypekať neustále medovníky, urobte deťom jednoduché slané cesto z ingrediencií, ktoré určite máte doma. Stačí pridať valček, nejaké vykrajovátka, prípadne nožík, a nejaké drobné ozdoby (môžu byť korálky, flitre, ale aj prírodné ozdoby ako šípky, žalude či gaštany). Potom odstúpiť a nechať deti miesiť, stláčať, tvarovať, vaľkať, krájať  Hotové dielka si nechajte uschnúť a použite ako dekorácie.

Osvedčený recept na slané cesto nájdete napríklad tu.

6. Papierové (washi) pásky

lepiaca páska a washi páska v koláži

Moje deti odmalička fascinujú lepiace pásky. V nestráženej chvíli mi z času na čas zoberú tú moju – plastovú – a keďže sa im s ňou ťažko manipuluje a lepí sa im na prsty, väčšinou z nej vyrolujú tak zopár metrov a z tých urobia veľkú lepiacu guľu, ktorá putuje do koša. A tak som im začala kupovať, do ich stojanu na tvorenie, pásky papierové. Ľahšie sa odmotávajú, menej lepia, a idú pekne odtrhnúť detskými prstíkmi.

7. Ozdobné dierkovače

dieťa tvorí s ozdobnými dierkovačmi

Ďalšia pomôcka, ktorá nemôže v našom stojane chýbať. Skvele posilňuje svaly prstov a dlane, a trénuje presnosť. A keď vás doma dierovanie papiera omrzí, zoberte ich von na prechádzku v prírode a skúste robiť dierky napríklad do farebných jesenných listov

8. Rozprašovač

rozprašovač a fixky na servítke

Rozprašovač je absolútna nevyhnutnosť v každej domácnosti s malými deťmi. U nás sa s ním umývajú okná aj rastliny, osviežujú v lete plyšáky, a samozrejme tvoria umelecké diela! Napríklad skúste pokresliť fixkami kuchynskú utierku a potom ju poriadne ostriekať. Alebo dať do rozprašovača zafarbenú vodu a striekať na čistý papier. Alebo pomaľovať kamene kriedami a potom ich dobre ostriekať. Že sa pri striekaní s rozprašovačom poriadne posilňujú svaly v dlani a prstoch, ani nemusíme písať.

9. Pohyblivé očká, flitre a iné drobnosti

pohyblivé očká, flitre a iné drobnosti

Lepenie drobných predmetov vyžaduje veľkú koncentráciu, koordináciu ruka-oko, a ešte šikovnejšie prsty. Vyskúšajte 😉 Mimochodom tieto príšerkové predlohy sa dajú stiahnuť tu.

10. Šablóny na obkresľovanie

montessori šablóny na obkresľovanie

K montessori pomôckam pre predškolský vek patria úžasné šablóny na obkresľovanie. Je to sada 10 modrých kovových tvarov s úchytkami v ružových rámikoch, tzv. Metal Insets. Sú ťažké, čiže dobre priliehajú na papier, a vďaka úchytkám si ich deti vedia napevno chytiť bez toho, aby sa im pri obresľovaní nehýbali. Ale obkresľovať sa dá hocičo, napríklad hračky či predmety v kuchyni.

Naďa Nováková je mamou troch detí v predškolskom veku, vďaka ktorým spoznala čaro Montessori pedagogiky a vzdelávania pomocou zmyslov a zážitkov. Absolvovala Montessori kurzy u MVDr. Evy Štárkovej, niekoľko webinárov renomovaných zahraničných Montessori lektorov a v súčasnosti je účastníčkou 10. národného kurzu Montessori pedagogiky SAM. Organizuje Montessori kurzy pre deti od 1 do 10 rokov, tvorivé dielne a tématické Montessori popoludnia pre predškolákov (najbližšie vo štvrtok 24. 11. o ľudskom tele), a workshopy pre dospelých, kde rodičia pre deti vyrábajú didaktické pomôcky. Pôsobí v rôznych materských a rodinných centrách v Bratislave. Už so staršou dcérou odmalička veľa spolu tvorili. A kedže tá je nadmieru kreatívna a nenechá si do svojho tvorenia ani trochu kecať, musela jej mama postupne prekusnúť všetky svoje predsudky o tom, ako majú detské výtvory vyzerať. A pochopiť, že pri detskom tvorení je samotná cesta oveľa dôležitejšia ako cieľ.


Comments

5 odpovedí na na “10 aktivít na jemnú motoriku”

 1. Dobrý deň Naďa,

  ďakujem za typy, sú úžasné. Hneď idem skúšať.

  S pozdravom

  Gab

 2. Tu sú moje najobľúbenejšie aktivity. Môžeš začať pri nich a potom sama objavíš množstvo ďalších, ktoré si pripíšeš na zoznam. Alebo sa nechaj inšpirovať napríklad tu.

  1. Dagmar Vinterová Avatar
   Dagmar Vinterová

   Velmi dobry clanok, dakujem za zdielanie 🙂

 3. my sme pri rozvoji jemnej motoriky hrozne moc strihali a obkreslovali – to nas bavilo brutalne a k tomu sme navliekali koralky a k rozvoju hrubej motoriky sme mali kocky a tak etie obrovske stavebnice tehlicky pre deticky a to tie nase drobce bavilo uplne najviac … od postavenia lode, raketoplanu az po dom z nich stavali uplne vsetko

 4. […] že najlepšia škola je škola hrou. Dbajte preto na to, aby činnosti a aktivity zamerané na rozvoj jemnej motoriky v prvom rade dieťa bavili a považovalo ich za […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *