Vyrobte deťom vĺčka z recyklovaných materiálov. Navrch môžu prilepiť pokreslený papier a sledovať optické ilúzie, keď sa vzor roztočí.

Vĺčko je tradičná hračka pre deti, ktorá sa roztočí a potom sa točí, a keď sa dotočí, tak sa zase roztočí. Zábava na celé hodiny. Vĺčko býva tradične z dreva, no my sme si vyrobili jednoduchého vĺčka zo starého CD. Roztočí sa prstami a na rovnom povrchu sa vydrží točiť veľmi dlho. Povystrihovali sme si k nemu papierové kruhy, tie sme pokreslili fixkami. Kruhov sme vyrobili viacero, aby sme si vyskúšali, ako budú vyzerať rôzne línie a tvary, keď ich roztočíme.

Budete potrebovať

Na vĺčika

Tavnú pištoľ (môže byť nízkoteplotná)
Sklenenú guľôčku
Plastový vrchnáčik z fľašky (alebo drevenú figúrku)

Na papierové kruhy

Papier
Fixky
Tyčinkové lepidlo

Ako na výrobu vĺčka

Zospodu prilepte do dierky v CD tavnou pišoľou sklenenú guľôčku. Zvrchu prilepte vrchnáčik z fľaše (my sme nemali, tak sme použili väčšiu drevenú figúrku). Vĺčko je hotový.

recyklovane cd

Pri výrobe vĺčka môžu asistovať väčšie deti, ktoré už zvládnu pravidlá práce s tavnou pištoľou. Hotového vĺčka odporúčam dať do rúk deťom tak od dva a pol roka – vtedy si ho budú vedieť už samy roztočiť. Pri malých deťoch treba dať pozor, lebo lepidlo z tavnej pištole zle znáša nárazy a pri páde zo stola sa môže vĺčko rozpadnúť na jednotlivé malé časti, ktoré môžu deti prehltnúť. My sme točili vĺčka hlavne na zemi, odkiaľ nemá kam spadnúť.

Ako na výrobu papierových kruhov

Obtiahnite si na tenký papier CD. Obtiahnite si aj s vnútorný otvor – aby ste približne vedeli, kde máte stred. Na obrys vnútorného otvoru položte vrchnáčik a obtiahnite ho. Papier nemusí byť vystrihnutý úplne presne.

Nakreslite na kruh fixkou vzory – kruhy, špirály, čiary, bodky, obrázky…

vlcko zo stareho cd

Pokreslený kruh nalepte na vrchnú stranu vĺčka. Úplne postačí tyčinkové lepidlo.

ako vyrobit vlcka

Roztočte vĺčka a bavte sa. Keď vás to omrzí, pokreslite si ďalší papierový kruh a nalepte ho na ten pôvodný.

vlcko zo stareho cd

Prajem dobrú zábavu 🙂

 

 


Comments

2 odpovede na na “Vĺčko zo starého CD”

 1. Nemame sklenenu gulicku 🙁

  Inak super napad.

  1. Dagmar Vinterová Avatar
   Dagmar Vinterová

   Hmmm, myslím že by to išlo aj s kameňom 😀 A inak, guľky majú takmer v každom hračkárstve, tak možno neskôr môžete majstrovať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *