Keď si nabudúce donesiete domov jedlo v polystyrénových krabičkách, odstrihnete z nich vrchy a odložte si ich. Je to super materiál – dá sa z neho tlačiť na papier. Proces je jednoduchý a zábavný. Výsledky sú také pekné, že ich môžete použiť ako pohľadnice alebo blahoželania, alebo ich rovno zarámovať.

Čo potrebujete

Polystyrén – krabicu na jedlo alebo dôkladne umytú tácku z mäsa

Tupú ceruzku

Farbu

Špongiu

Tvrdší papier

Nožnice

Podložku – tácku alebo plech na pečenie

Rozložené noviny na sušenie hotových diel

Vystrihnite z polystyrénu plochý obdĺžnik (alebo trebárs srdiečko). Nechajte dieťa vyryť doň tupou ceruzkou hlboké čiary a bodky.

tlaczpolystyrenulinky

Keď bude obrázok hotový, pokryte polystyrénovú platňu farbou. Na nanesenie a rozotretie farby poslúži obyčajná hubka na riad.

tlaczpolystyrenufarba

Potom položte na platňu papier. Popritláčajte rukou. Opatrne zdvihnite papier z platne a povedzte pritom wooow. Opakujte dosýta.

tlaczpolystyrenuwow

Na jednu grafiku môžete použiť kombináciu viacerých farieb, vznikajú veľmi pekné efekty.

tlaczpolystyrenuprinty

Toto je tá najprístupnejšia podoba tlače z výšky, akú poznám. Samozrejme že to časom môžete vypimpošiť a použiť tlačiarenské farby na báze vody, tlačiarenský valček, lis, špeciálny papier, lino… Ale ak chcete niekde začať, pokojne môžete tu 🙂

Túto techniku som použila aj na vytvorenie dielov na hrad, ktoré si môžete vystrihnúť a nalepiť.

hradykuchyna

Odkiaľ to mám

Tlač z polystyrénu som prvýkrát videla v knihe Tinkerlab od Rachelle Doorley. Odvtedy na mňa vyskakovala z rôznych zdrojov, až kým som sa neodhodlala ju vyskúšať. Stálo to za to.


Comments

Jedna odpoveď na na “Tlač z polystyrénu”

  1. Vypimpošiť, si píšem. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *