Urobte deťom jednoduchú svetelnú podložku. Uvidíte, ako to naštartuje ich tvorivosť. Nemusíte kupovať drahú profi podložku, stačí vám veľká nádoba s priehľadným vekom a biele led svetielka. Budú si môcť presvietiť a obkresliť svoje obľúbené obrázky, alebo si nasvietiť tvary z farebných papierov a fólií. Pridajte si svetlo do dlhých zimných večerov.
Ako na to
Zoberte svetelnú reťaz z bielych LED svetielok. Vložte svetielka do plastovej nádoby a napájanie do zásuvky. Môže byť priehľadná nádoba, alebo nádoba s priesvitným vekom – čím väčšia, tým lepšie. Ak veko dolieha príliš tesne, môžete do nádoby vybrúsiť drážku pre kábel napájania – u nás nebolo treba. Na veko môžete zospodu prilepiť strihový alebo pauzovací papier, aby sa svetlo rovnomernejšie rozptýlilo. Zapnite svetielka a tadáá, lightbox je na svete.
Dajte deťom farebné papiere, fólie, rôzne priehľadné a priesvitné materiály, ceruzky a fixky. Nechajte ich experimentovať. Dúfajte, že sa aj vy dostanete na rad.
Načo je to dobré
Lighbox ste asi najskôr videli u lekára, keď si ním podsvecoval rontgenový snímok. Umelcom slúži na kopírovanie obrázkov: položíte si predlohu na podsvietený povrch, na ňu dáte čistý papier a obkreslíte si kópiu. Nemusíte len kopírovať, môžete aj pridávať a variovať. Svetelná podložka sa dá využiť na kreslenie a obťahovanie, navrhovanie ornamentov, šablón, skicovanie, kaligrafiu, ručné animovanie… Dobrá správa je, že prácu s ňou zvládne aj úplný začiatočník. Vyrobte si ju a uvidíte, k čomu všetkému vás bude inšpirovať.
Deti môžu podložku použiť na spoznávanie vlastností svetla, experimentovanie s kontúrami a tieňmi, s miešaním farieb…
Ako sme si užívali náš lightbox
Keď som videla tento primitívny lightbox, spomenula som si na študentské časy, keď sme akože nenápadko pajcovali zadania z deskriptívnej geometrie. Keď nebolo poruke sklo s lampou, vystačili sme si aj s oknom. S nostalgiou som to vyrobila „deťom“ (jasné, že som to robila hlavne pre seba). Cena profesionálnych lightboxov sa šplhá do stoviek eur, tento bol zadarmo a ešte je aj obrovský.
Vyrobila som to chvíľu predtým, než dcéra prišla zo škôlky. Syn okamžite vyliezol hore. V ten deň sme ani nemali olovrant. Zmeškali sme večeru. Po večeri dcéra nechcela ísť spať. Najprv experimentovala s narstvenými farebnými papiermi, potom ich začala skladať a vytvárať nové farby. Potom pridala sklené kamienky, akrylové diamanty a priehľadné nálepky. Ukázala som jej, ako môže obťahovať kresby. Pokreslila na jeden šup asi najviac papierov v živote. Syn z toho nezliezol až do večierky a vytrvalo dcére pomáhal a kreslil voskovkami. Ja som popri tom dostala pár dobrých nápadov, o ktorých sa tu možno dočítate neskôr 😀
Keď si zoberiete, aké jednoduché a dostupné to je, určite odporúčam to vyskúšať.
Pridaj komentár