Priestor na tvorenie s deťmi - ako zogranizovať pomôcky

Ako vytvoriť priestor pre tvorbu

Na to, aby deti tvorili, potrebujú priestor, aj keď by to mal byť len kuchynský stôl. Ešte lepšie je mať vyčlenenú špeciálnu zónu na kreativitu, umenie, pokusy a majstrovanie. Keď deti pochytí chuť tvoriť, mali by mať na dosah ruky všetky potrebné materiály a nástroje.

Základnou vlastnosťou dobrého priestoru pre tvorbu je, že by sa v ňom deti mali vedieť samy obslúžiť. Mali by mať možnosť zhmotniť svoje vlastné predstavy. Mali by dostať slobodu, aby mohli testovať a krok po kroku uskutočňovať svoje veľké nápady. Samozrejme by tiež mali vedieť, kde všetko nájdu a kam to môžu odložiť, keď dokončia ďalší zo svojich projektov.

Prostredie, v ktorom deti fungujú, ich formuje. Môžeme urobiť veľa, aby sme im prostredie prispôsobili.

Deti sa vyvíjajú prostredníctvom interakcií, po prvé s dospelými v ich živote – rodičmi a učiteľmi, potom s rovesníkmi a nakoniec s prostredím okolo nich.

Loris Malaguzzi

Kde urobiť tvorivú samoobsluhu?

Najlepšie je nájsť miesto na tvorenie tam, kde sa deti radi zdržujú. Kým sú malé, budú chcieť byť s vami, alebo aspoň na dohľad. Začnite tým, že porozmýšľate, ako využívate doma priestor. Je to v súlade s tým, ako by ste ho chceli využívať? Kde sa najčastejšie zdržiavate? Na ktorých miestach je najlepšie prirodzené svetlo? Dá sa presunúť úložný priestor inam?

Vôbec nemusíte začať vo veľkom štýle, úplne stačí vyhradiť si pár poličiek a kus podlahy v obývačke alebo nejaké dobre dostupné miesto v kuchyni. Ak nemáte miesto na detský stolík so stoličkou, deti môžu tvoriť na vysokej stoličke, za kuchynským stolom, alebo postojačky na konferenčnom stolíku.

priestorObyvacka

Super je, ak máte prístup von. Ak budete tvoriť vonku, neporiadok vám nebude robiť také vrásky. Vonku sa dá tvoriť v každom ročnom období. Najlepšie je, ak má dieťa kúsok svojho súkromného priestoru, do ktorého sa môže vracať, ale ani obyčajné detské ihrisko na sídlisku nie je zlé.

Keď sa rozhodnete, že chcete, aby sa stalo tvorenie každodennou súčasťou života detí, budete chcieť vyčleniť väčší priestor. Najlepšie by bolo mať celý ateliér, kde by sa dalo maľovať bez obáv, že zašpiníte podlahu alebo steny. Málokto má také podmienky, a tak musíme improvizovať a uspokojiť sa s tým, čo máme.

Ako vtesnať priestor na tvorenie do bytu

Začnite tým, že radikálne upracete. V duchu minimalizmu sa zmierte s tým, že najlepšie veci nie sú veci. Obmedzte úložný priestor a vytvorte si priestor pre život. Ľahšie sa to povie ako urobí, pre mňa to bola a stále je tvrdá drina, ale výsledky stoja za to. Dajte preč pár vecí, ktoré už roky iba obchádzate, a zrazu sa vám otvorí nový obzor. Odporúčam túto knihu: Kúzelné upratovanie, Marie Kondo (afiliátny odkaz – čo je to?)

Ako zariadiť samoobslužnú zónu

Neexistuje jednoznačný návod. Každé dieťa má iné záujmy, každá domácnosť funguje inak. Ak vás téma zaujíma hlbšie, odporúčam túto sériu v angličtine: 30 dní k premene vašej hry

Vyložte materiál tak, aby k nemu deti mali voľný prístup a mohli sa hocikedy samy obslúžiť. Samozrejme že budete chcieť postupovať podľa veku a nedáte hneď bez dozoru dvojročnému dieťaťu prstové farby. Ideálne je materiál dať tam, kde bude stále na očiach, aby deti naň dobre videli a vracali sa k nemu.

Údržba

Samoobsluha neznamená, že tam dieťaťu všetko naložíte a nemusíte sa ďalej starať. Treba zabezpečiť, aby dieťa nebolo preťažené príliš veľkým výberom a aby všetko, čo má, bolo funkčné a pripravené na použitie. Občas treba všetko pretriediť a zaktualizovať.

Nové materiály pridávajte iba ak ste presvedčení, že dieťa ich práve teraz potrebuje. Ak pridávate niečo nové, pouvažujte, čo už vaše dieťa dlhšie nepoužilo a odložte to preč. Robte údržbu spolu s dieťaťom, aby sa to postupne naučilo samo. Nerobte mu to za chrbtom v jeho neprítomnosti, aj keď by to bolo stokrát jednoduchšie. Inak stratí pocit, že je to jeho priestor, o ktorom si rozhoduje samo.

Ako to máme u nás

U nás je to neustály proces. Prispôsobujeme sa veku a potrebám oboch detí aj možnostiam nášho malého bytu. Nikdy nie som spokojná s tým, ako to máme zariadené a mám pocit, že je toho stále veľa, čo by sa dalo vylepšiť.

V byte máme dve kreatívne zóny: v obývačkokuchyni, kde sa všetci zdržujeme najčastejšie, a v detskej izbe, kde dcéra viacmenej iba spáva.

Obývačkokuchyňa

Práve teraz nemáme doma žiadny detský stolík, lebo máme malé bábätko, ktoré by sťahovalo z neho veci. Dcéra väčšinou tvorí na našom veľkom jedálenskom stole, kotrý používame všetci na všetko. Malú pracovnú plochu má aj na skrinke kúsok od stola – tam si postojačky robí projekty, ktoré sa zaobídu bez neporiadku. Tiež tam odkladáme rozpracované veci, ktoré ešte chce dokončiť.

priestorPolicka

Najpoužívanejší materiál a nástroje sú v poličkách kúsok od stola. Všetko je v otvorených krabiciach, ktoré sa dajú ľahko preniesť na stôl.

Momentálne tam máme poukladané toto:

  • Materiály na koláž
  • 3D materiály – rolky od papiera, paličky, kamienky…
  • Voľné časti: korálky, špajle, nanukové paličky…
  • Bavlnky a stužky
  • Košík s plastelínou a nástrojmi k nej
  • Najpoužívanejšie nástroje: nožnice, lepiace pásky, lepidlo, lepiaca tyčinka, špagát, pečiatky
  • Fixky a ceruzky
  • Blok na koláž
  • Čisté papiere
  • Použité papiere
  • priestorHornePoschodie

Priestor základné nástroje

priestorPlastelina

priestorLooseParts

Okrem toho má dcéra v obývačke uložených ešte pár najpoužívanejších hračiek. Všetko ostatné má svoje trvalé miesto v detskej izbe.

Detská izba

V detskej izbe sa zdržiavame málo, tam má dcéra iba maliarsky stojan. Je tam polica s ďalšími materiálmi, ktoré sa tak často nevyužívajú. Navrchu, kam dcéra nedočiahne, mám v krabiciach uložené farby, tuše, fixky na textil a veci, ku ktorým zatiaľ nemá plný prístup. Tiež sú tam najmenej používané materiály, ktoré sa niekedy neskôr chystám znovu zaradiť do ponuky.

priestorDetska

Veci na von

Na chodbe máme ešte uložené veci na von: kriedy, bublifuk, rozprašovač, formičky do piesku.. – aby boli poruke, keď odchádzame z domu.

Ako vyzerá priestor pre tvorenie u vás doma? Máte tiež samoobsluhu? Podeľte sa o inšpiráciu v komentároch.


Comments

7 odpovedí na na “Ako vytvoriť priestor pre tvorbu”

  1. My to máme podobne, Adamko má dve obľúbené miesta na tvorenie: v izbičke na svojom „písacom stole“ a v kuchyni za veľkým stolom. V izbičke pri jeho stole som mu vytvorila samoobslužnú zónu. tiež tam má materiál, ktorý ho teraz najviac zaujíma, a ktorý som usúdila, že je bezpečný aj pre jeho samostatné používanie 🙂 Veci materiál obmieňame. Ak pracujeme v kuchyni, pripravíme si potrebné veci na tácku a odnesieme si ich spolu do kuchyne, po práci ich zase odložíme 🙂

    Ps. Kniha Kúzelné upratovanie inšpirovala aj mňa…. tuším máme veľa spoločného 🙂 krásne články, dobre sa to číta, teším sa na ďalšie 🙂
    Prajem pekný deň.
    Marianna z http://www.adamkovoihrisko.blogspot.sk

    1. Dagmar Vinterová Avatar
      Dagmar Vinterová

      Aký materiál aktuálne máte v samoobslužnej zóne?
      Ďakujem, som rada 🙂

  2. Super clanocky, nakukla som do viacerych a konecne sa necitim ako blazon. My mame totiz na chodbe regal 2 m vysky a tam je zaskatulkovany tvorilkovsky material. Okrem dvoch policiek, kde su skladacky a spolocenske hry. Vzdy som sa citila tak trochu previnilo, ked ku nam chodia navstevy, no v byte sa stale bojuje s priestorom a mne sa paci, ak je vsetko detom dostupne. Do vrchnych polic sice dieta nedociahne same, ale vie si vypytat co potrebuje. Krasna stranka, fakt, idem citat dalej 🙂

    1. Dagmar Vinterová Avatar
      Dagmar Vinterová

      Ďakujem 🙂 Niekedy by som sa k vám prišla pohrať. My máme maličký byt, no priestor na tvorenie je pre mňa priorita. Keby chceli návštevy reprezentatívny priestor s dokonalou obsluhou, môžem ich vždy zobrať do kaviarne, hehe 🙂

  3. […] som si to na vlastnej koži. Aj u nás sú obdobia, keď sa toho veľa neurobí. Dosť tomu pomohla samoobslužná zóna, no niekedy treba trošku viacej nakopnúť a naštartovať […]

  4. Keď som uvidela tú fotku s krabičkami, v ktorých sú guľoučky, očičká, sklenené kamienky, tak som presne predstavila moju dcéru (3,5). Prišla by ku krabičkám s taškou alebo batoužkom a všetko by do neho presypala :-D. Neviem kedy to prestane robiť, ale robí to od doby čo sa postavila. Hovorím, že je taká straka alebo malý škrečok, čo si všetko zhrabuje a nosí so sebou. Takže jediný materiál na tvorenie, ktorý dostupný sú papiere, raznince, lepidlá, farbičky. To je všetko vo veľkom šuplíku. Ostatné veci mám poukladané. Hlavne máme ešte malého 1 a pol ročného lumpiska, ktorý momentálne vyhadzuje veci zo skriniek a preskúmáva úplne všetko. Takže s prístupom k materiálu ešte chvíľku budeme musieŤ počkať 🙂

    1. Dagmar Vinterová Avatar
      Dagmar Vinterová

      Samozrejme, robte všetko tak, aby ste boli vy v pohode. Nemá význam dávať deťom do rúk veci, z ktorých budete nervózna, lebo to len na ne prenesiete 🙂 No mám pre Vás tip, nové na blogu: https://farebneprsty.sk/ako-dat-detom-volne-casti/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *