Prečo nemáme tablet

Prečo nemáme doma tablet

Je to také jednoduché. Potrebujeme rýchlo vyvešať prádlo, tak dáme deťom pred nos obrazovku a máme chvíľu pokoj. Zabavia sa, neublížia si a ešte sa aj niečo nové naučia.

Tablety, TV a mobily však majú jeden malý háčik. Vlastne hneď niekoľko háčikov. Deti potrebujú na svoj rozvoj ľudský kontakt, interakciu, pohyb a neštruktúrovanú hru. Treba nastaviť správnu mieru, aby médiá nezaberali čas a priestor tomu, čo je pre deti najdôležitejšie.

Ako môže príliš veľa médií deťom ublížiť?

1. Môžu utlmovať ich schopnosť rozoznávať emócie.

Sociálne zručnosti detí môžu upadať, pretože klesá čas, ktorý trávia tvárou v tvár. Namiesto toho častejšie používajú digitálne médiá.

Vedci z UCLA zistili, že 12-ročné deti, ktoré prežili päť dní bez kontaktu s technológiami, dokázali výrazne lepšie odčítať ľudské emócie ako deti, ktoré mali bežný prístup k telefónom, televíziám a počítačom. Toto má vplyv na naozaj veľa vecí.

2. Môžu spôsobiť zdravotné problémy

Vedecké štúdie ukázali, že príliš veľa médií môže viesť k poruchám spánku a príjmu potravy a k obezite

Zaujímavé je, že ani zvýšená telesná aktivita nedokáže vynulovať tento efekt.

3. Môžu spôsobovať problémy s udržaním pozornosti, hyperaktivitu a impulzívnosť

Vo výskumoch sa objavujú náznaky vzťahu medzi nadmerným používaním médiií a ADHD. Ešte však treba viac skúmať, aby sa toto spojenie definitívne potvrdilo.

Ako to celé funguje

Aby ľudia prežili, museli vždy robiť aj veci, ktoré sú nepríjemné alebo vyslovene nebezpečné: vstať z teplej postele, ísť bojovať, utiecť pred nebezpečenstvom… Naše mozgy majú zabudovaný trik, ako nás k tomu donútiť: dávkujú nám za odmenu dopamín. Ten nám na chvíľku poskytuje úľavu od pocitu túžby (anglicky craving), ktorý stále cítime. Všetci ho dobre poznáme, ten pocit spojený s určitou mierou úzkosti a stresu, ktorý nám hovorí: šťastie je za rohom, rýchlo vstaň a ponáhľaj sa, čoskoro ho dosiahneš.

Zjednodušene povedané, my ľudia sa odjakživa snažíme vyžmýkať z nášho mozgu dopamín, aby sme na chvíľku utlmili svoje pocity túžby.

Dopamín sa uvoľňuje aj pri hrách na tablete alebo pri pozeraní videí s rýchlymi prestrihmi. Túžba pozrieť si ešte jedno video a ešte jedno vyvoláva v mozgu procesy, ktoré sú podobné drogovej závislosti. Deti začnú potrebovať svoj tablet tak, ako fajčiar potrebuje cigaretku. Neprinesie im to šťastie ani pocit pohody, skôr ich to na chvíľku zbaví úzkosti a stresu z nedostatku dopamínu. Vzniká tak silný návyk, ktorý bráni deťom v robení niečoho užitočnejšieho.

Stále hovoríme o vyvíjajúcom sa mozgu, v ktorom sa ešte len nastavuje citlivá rovnováha systému odmeny.

Pekne vysvetlená funkcia systému odmeny

Viac o tom, akými spôsobmi závislosť na internete poškodzuje mozog

Koľko veľa je príliš veľa

Americká akadémia pediatrov odporúča pobyt pred obrazovkou pre zábavu maximálne na dve hodinky denne pre deti od 3 do 18 rokov. Pre deti do dvoch rokov odporúča vyhnúť sa médiám úplne.

Ako sa to dá vydržať bez tabletu?

Ako súperiť s tabletom? Ako vymyslieť niečo, čo je zábavnejšie než detské hry z appstoru? Ako presvedčiť dieťa, nech sa hrá alebo si kreslí, keď chce práve teraz pozerať videá na youtube? Ako to vydržať, keď máte zlý deň a dieťa sa na just s ničím nevie zahrať viac ako tri minúty a potom to nechá rozhádzané?

Nemám na to recept. Úplne vyhnúť obrazovkám sa jednoducho nedá. Ale zistila som z vlastnej skúsenosti, že keď dieťa celý deň už od rána nedostane screen, je trpezlivejšie, pokojnejšie, spokojnejšie a empatickejšie. Odporúčam vyskúšať.

Ďakujem za konzultáciu Márii Balážovej, detskapsychologicka.com

Ste tu noví?

Farebné prsty sú blog o tvorení s malými deťmi. Tu je pre vás prehľad, čo všetko tu nájdete.


Comments

2 odpovede na na “Prečo nemáme doma tablet”

  1. Súhlasím, tablet nemáme, na počítači sa moja 9-ročná dcéra tiež nehrá a keď pozerá dlhšie rozprávky je nervóznejšia. Rada tvorí, maľuje, stále je veľmi hravá a dokáže využiť hračky inovatívnym spôsobom ako súčasť nejakej novej konštrukcie, „vynálezu“. Veľa si čítame, číta si rada aj sama, ale ešte jej čítavam aj ja. Ešte sa nechceme vzdať večerného čítania, je to náš rituál, je to totiž čas, keď všetko ostatné zostane v ústraní a sme tu len my dve plne sústredené na seba a príbeh. Vidím jej reakcie a túžbu prežiť ďalší a ďalší príbeh. Potom nasledujú ešte otázky a odrazu sa jej rozviaže jazýček a dozviem sa to, na čo by som sa inak cez deň zbytočne vypytovala.
    Samozrejme, že sa vyskytnú chvíle, keď má človek priveľa práce alebo je dieťa veľmi unavené, choré alebo len má jednoducho chuť pozrieť si rozprávku či video na počítači. Tu je, podľa mňa dôležité to nepreháňať a zvažovať čo predložíme detským očiam a detskej dušičke, ktorá všetko prežíva naplno. Žijeme vo svete plnom techniky, nedá sa jej vyhnúť a, pravdupovediac, to ani úplne nechceme, treba len odhadnúť mieru a pokúsiť sa správne vybrať.

  2. Dagmar Vinterová Avatar
    Dagmar Vinterová

    S posledným odstavcom úplne súhlasím. Čítanie s deťmi má obrovský dosah na ich vývin, Vaša dcéra má šťastie na super mamu 🙂 S dcérou tiež máme rituál čítania knižiek pred spaním a môj ročný syn vždy vlezie do izbičky a nechce sa odtiaľ pohnúť, kým sa nedočíta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *