Toto píšem pre všetkých vás, čo chcete, aby vaše deti tvorili, ale trochu s tým bojujete. Chcete dostať do života viac umenia, ale buď nemáte dosť času, alebo priestoru, alebo vaše deti ohŕňajú nosom nad farbičkami, alebo to jednoducho nie je pre vás priorita.

Vyskúšala som si to na vlastnej koži. Aj u nás sú obdobia, keď sa toho veľa neurobí. Dosť tomu pomohla samoobslužná zóna, no niekedy treba trošku viacej nakopnúť a naštartovať kreativitu.

Na tieto účely sú tu pozvania tvoriť.

Čo to je?

Je to úplne triviálne. Vyložíte deťom materiál na tvorenie a necháte ich objaviť si to po svojom. Malo by to byť  krásne a zároveň lákavé. Ideálne je, ak to kopíruje aktuálne záujmy vašich detí. Ak si dáte tú námahu a premyslíte a pripravíte to vopred, deti to ocenia, uvidíte.

Zahoďte očakávania

Základ je, netrvať na žiadnych svojich očakávaniach, či a ako by mali deti materiál použiť. Samozrejme, že budete mať očakávania. Môžete dať deťom nápovedu, ako by ste si to predstavovali. Ale je na nich, aby určili, aký bude výsledok.

Jednoduchosť

Čím jednoduchšie, tým lepšie. Jednoduchosť povzbudzuje kreativitu. Príliš prešpekulované, neprehľadné pozvanie môže skôr odradiť. Aj pre vás bude ľahšie stráviteľné vyložiť niečo, čoho príprava vám zabrala pár minút, nemuseli ste kvôli tomu obehnúť tri obchody a viete, že vás potom nečaká polhodinové upratovanie.

14+ jednoduchých pozvaní tvoriť

Pozvanie tvoriť

 1. fixky na textil a natiahnuté tričko
 2. kúsky dreva, kamienky a lepiaca guma
 3. kriedy a rozprašovač
 4. korková podložka, pripináčiky a gumičky
 5. štetce a voda
 6. mriežka a farbičky
 7. tabuľa, fixky a šablóny
 8. modelovacia hmota a koráliky
 9. potravinárske farbivo a pipeta
 10. špáratká a guľky plastelíny alebo packing beans
 11. nožnice a baliaci papier
 12. tvary z farebného papiera, lepidlo a papier
 13. lepiace pásky a rôzne obaly
 14. tuš a mokrý papier

A pár bonusov:

 • chlpaté paličky a veľké koráliky
 • nakreslené rámiky a nálepky
 • kamienky a fixky
 • krabica a fixky
 • šiška a prstové farby
 • zemiaková pečiatka, farba a papier
 • papier s nakreslenými bodkami a ceruzky
 • miska na obkresľovanie a obyčajná ceruzka
 • biela farba a čierny papier

pozvanieTvoritCvicky

Návštevy

Tento prístup je super aj vtedy, ak vaše deti čakajú návštevu. Vyložíte tácku s materiálom niekde do rohu. Počkáte, kým sa deti oťukajú a vyriešia si všetko, čo treba. Len zriedka sa stane, že by sa pozvania nechytili a nechali ho nepovšimnuté. Tak máte zaručené, že sa vo vašom dome bude tvoriť. Vaše deti uvidia kreatívny proces iných detí a bude ich to inšpirovať.

pozvanieTvoritKoraliky

V škôlke

Tento istý princíp používam aj v dcérinej škôlke, do ktorej občas chodím s tvorivými dielničkami. Prídem, vyložím materiál, som tam a čakám. Niekedy príde jedno dieťa, inokedy sa zapoja takmer všetci a sústredene spolu pracujú. Nechodím ukázať deťom, ako majú čo urobiť. Tak mám voľné ruky, keď odo mňa chcú pomoc s vyjednávaním a riešením interakcií v skupine.

pozvanieTvoritStojan

Ako som k tomu prišla

Toto je zase raz niečo, na čo som prvýkrát narazila v Montessori herničke u úžasnej Lydky Valkovičovej. Všetky aktivity boli pre deti tak pekne pripravené, že mi napadlo, či by sa to dalo urobiť aj s výtvarným materiálom. Po troche googlenia som narazila na parádny prehľad výtvarných aktivít pre dvojročné deti. Keď som potom o pár mesiacov našla Creative Table Project z dielne Tinkerlabu, všetko sa mi to spojilo. Pozrite ten projekt, nájdete tam kopec super inšpirácie.

 


Comments

2 odpovede na na “Pozvanie tvoriť”

 1. Krásne spísané, presne takto to robievam s malým aj ja… a aj s deťmi v škole som to tak robievala. Často robíme tú chybu, že očakávame niečo konkrétne a zabudneme nechať sa deti s materiálom vyhrať. A predsa práve o to ide. Aby ho spoznali, zoznámili sa s ním a na základe vlastnej fantázie, vlastných záujmov, či naladení niečo vytvorili. Ešte sa mi nestalo, aby takéto „pozvanie“ ako si to pekne nazvala, môj Adam, či deti v škole odmietli. Je to pre nich príťažlivé, zaujímavé a lákavé.. tak prečo to neskúsiť? 🙂

 2. […] druhým je článok od Dagmar z Farebných prstov. Tá vás zase pozýva tvoriť s deťmi: každý deň trošku, každý deň po troške viesť deti smerom ku tvoreniu a ku aktivite (od […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *