Jednoduchá a zábavná výtvarná technika, na ktorú nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie. Nezľaknite sa toho odborne znejúceho názvu, je to veľmi prístupné. Na podložku rozotriete farby, niečo do nich nakreslíte a odtlačíte to na papier. Deti si užívajú každý jeden krok.

Hotové diela sú jedinečné a krásne, dajú sa postrihať na pohľadnice alebo darovať v ráme.

Čo budete potrebovať

Podložku

Farby

Nástroj na rozotretie farby

Nástroj na vyrobenie stôp do rozotretej farby

Papier

Handričku na utieranie

Tácku alebo gumený obrus

Rozložené noviny na uloženie hotových diel

Ako na to

Nechajte deti na podložku naniesť farby a rozotrieť ich do tenkej vrstvy. Keď je to hotové, môžu do farby vytvoriť stopy prstom alebo nejakým nástrojom. Potom môžu na to opatrne priložiť papier, dobre popritláčať rukou a zdvihnúť: vznikne unikátny odtlačok. Potom môžete povrch utrieť handričkou, ale aj nemusíte a deti môžu rovno pokračovať ďalšou vrstvou farby. Je to také očarujúce, že vám odporúčam prichystať si veľký povrch na sušenie hotových diel.

Túto techniku som už dlho chcela vyskúšať. Odrádzal ma dojem, že na to bude treba veľa miesta a bude z toho veľa neporiadku. Opak je pravdou. Je s tým menej práce ako s normálnym maľovaním. Farby sa miešajú rovno na podložke, takže si ušetríte čistenie palety a štetcov. Papier pri otláčaní zachytí väčšinu farby.

Naschvál som nenapísala do zoznamu úplne konkrétne položky, lebo monoprint si môžete urobiť v kuchyni aj bez toho, aby ste museli ísť na nákup do výtvarníckych potrieb – ak dokážete trochu improvizovať.

Ako podložka poslúži čokoľvek rovné, čo nesaje farbu: plech na pečenie, plastové prestieranie, kachlička…

farba na plechu na pečenie

Vhodné sú husté farby. Možno prídete na to, že ich treba trochu nariediť vodou. Najlepšie sú tlačiarenské farby na báze vody – vytvoria pekný jednoliaty povrch. No zle sa čistia, nedajú sa vyprať, takže vrele odporúčam obyčajné detské prstové farby.

Rozotieranie farby valčekom na lino

Farba sa najlepšie rozotiera valčekom na lino, ale poslúži aj obyčajná hubka na riad. Môžete improvizovať aj so špachtľou, plastovou stierkou na cesto alebo štetkou. Ak nedosiahnete dokonale rovný podklad, nič sa nestane, pridá vám to textúru do hotového diela.

Do farby môžu deti kresliť paličkou do ucha, prstom, alebo hocijakým nástrojom podľa vlastnej fantázie.

Kreslenie do vrstvy farby

Papier by mal byť savejší, aby pekne chytal farbu. Dá sa to aj s kancelárskym, ale nie je to úplne ono. Neurobíte chybu, ak použijete obyčajný výkres alebo hrubší farebný papier.

Dieťa vytvorilo monoprint

Odkiaľ to mám

Rachelle Doorley z Tinkerlabu miluje tlač a od nej som okukala tento fanastický spôsob, ako ju priblížiť deťom. Odo mňa veľký palec hore.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *