Predstavujete si pri slovnom spojení „modelovanie s deťmi“ tú klasickú mastnú plastelínu, ktorú bolo treba najprv miesiť kým zmäkla, čudne smrdela, špinila ruky, vždy z nej vznikla hnedá guľa a nakoniec sa jej kúsky zašúľali do koberca? Áno, aj tak sa to dá, my občas robíme s klasickou plastelínou z nostalgie, ale existuje aj množstvo lepších alternatív.
Plastelína je veľmi všestranný materiál. Stačí ju vyložiť, vyložiť si nohy a pozorovať, čo sa bude diať. Kúsky plastelíny poslúžia ako voľné časti, môžu reprezentovať čokoľvek.
Ako začať
Najlepšie je začať minimalisticky. Aj tak prvé pokusy budú päťminútové, tak netreba dieťa zaťažiť množstvom možností (ani seba komplikovanou prípravou). My sme začínali s jedným téglikom jednofarebnej plastelíny Play-Doh, biela je super.
Príprava na modelovanie
Modelovanie na tácke
Na modelovanie sa dajú použiť rôzne druhy tácok. My máme radi veľkú tácku s vyvýšenými okrajmi, z ktorej kusy plastelíny len tak ľahko nevypadnú ani pri divokých hrách. Vhodný je akýkoľvek nelepivý povrch, poslúži aj plastová podložka na stolovanie. Modelovať sa dá aj na obkladačke, kuse kameňa alebo na malom zrkadle.
Modelovacie hmoty
Na trhu je množstvo modelovacích hmôt rôznej kvality a tú svoju plastelínu si môžete vyrobiť aj doma. Popíšem tu pár tých, s ktorými máme skúsenosti.
Play-Doh
Kúpite ju skoro v každom hračkárstve. Je to fajn hmota, príjemná, mäkká, pružná, nelepí sa na ruky a nefarbí. Nevýhoda je, že keď ju necháte na vzduchu, za pár hodín vyschne a mrví sa. To vám nemusí vyhovovať, ak chcete plastelínu nechať pre deti voľne prístupnú a ešte si ju nevedia spoľahlivo odložiť. Vyschnuté kúsky sa ale zase dajú ľahko povysávať. Je riediteľná vodou, takže keď sa začne mrviť, stačí do nej vmiesiť trochu vody a je ako nová. Aby bola taká super, obsahuje rôzne chemické látky, čo nemusí každému vyhovovať.
Koh-i-noor Modelovacia hmota
Klasika z našich školských čias. Kým sa nevymiesi, je nepoddajná. Keď konečne zmäkne, lepí sa na ruky a farbí. Je mastná a má veľmi špecifickú arómu. Výhodou je, že na vzduchu nevyschne, takže ju môžete nechať vyloženú. Veľmi zle sa odstraňuje z povrchov. U nás ju používame zatiaľ len na pokusy s miešaním farieb – vymiesim dcére dve guľky a ona ich zmieša.
Hlina
Ultimátny modelovací materiál pre pokročilých. Hlina je teplá, príjemná, prírodná, výborne sa s ňou pracuje. Akurát že tiež smrdí ako blato, lepí sa na ruky aj nástroje, a neviem o tom, že by sa dala kúpiť v nejakom normálnom množstve menšom ako 10 kg. Ale keď sa deti dostanú k hline a originálnym nástrojom na modelovanie, stojí to za to 🙂
Domáce slané cesto
Toto nie je modelovacia hmota v pravom zmysle slova. So slaným cestom sa lepšie pracuje ako s cestom, dá sa vaľkať, vykrajovať, zdobiť.. Po vysušení je tvrdé a dá sa použiť ako dekorácia. Recept na slané cesto
Pridaj komentár