Chemický pokus pre deti

Pokusy s vodou a zmenou skupenstva – farebné tunely v ľade

Posypte ľad soľou a vytvoria sa labyrinty a tunely. Do nich potom môžete liať tekuté farby, aby sa odhalil ich tvar.

Mne sa táto aktivita veľmi páči. Je to zároveň fyzikálny pokus aj umenie. Je to orientované na proces, dá sa veľa experimentovať a pritom sa aj veľa dozvedieť.

Krásne a super osviežujúce na leto. Ešte lepšie v zime, keď sa to dá urobiť naozaj vo veľkom a keď sa skoro zotmie, ešte aj pekne nasvietiť.

Čo budete potrebovať

  • Nádoby, v ktorých necháte zmraziť ľad
  • Hlbšiu tácku / plech na pečenie s nejakou bielou podložkou / niečo, čo nepretečie, keď sa bude ľad topiť
  • Hrubozrnnú soľ / soľ do umývačky riadu
  • Tekuté vodové farby / potravinárske farbivo
  • Pipetu / kvapkátko / lyžičku na kvapkanie farby

Ako na to

Dajte zmraziť ľad. Počas mrznutia občas kontrolujte, ako to ide. Dcéra vytiahla moje gumené rukavice a obzerala si vnikajúce kryštály proti svetlu.

Keď je ľad zmrazený, položte ho na hlbšiu tácku alebo jednoducho niekde, kde sa môže veselo topiť a môže z neho stekať farba.

Dajte do misky za lyžicu kryštálov soli a nechajte dieťa rozložiť ich po ľade. Neodporúčam dávať viac, lebo potom nebudete vidieť, čo sa vlastne deje.

solenie ľadu

Počkajte pár minút, kým soľ roztopí v ľade diery, tunely a jaskyne. Potom do nich kvapkajte farbu, aby ste videli ich tvar a štruktúru.Ľad, soľ a farba na tácke

Keď máte dosť a túžite mať superrýchlo upratané, môžete ľad odniesť pod prúd teplej vody a sledovať, ako sa z neho vymýva farba a topí sa.

Ako to funguje

Keď sa deti začnú pýtať, buďte pripravení byť múdri ako rádio 🙂 Slaná voda má nižsiu teplotu topenia ako obyčajná voda. Čím slanšia, tým nižšiu. To znamená, že pri miernych mrazoch, keď je obyčajná voda stále zamrznutá, slaná už je tekutá. Nasýtený roztok soli zmrzne až pod – 20°C. Preto sa soľ v zime používa na sypanie chodníkov.

Tam, kde sa kryštál soli dotkne ľadu, začne vznikať slaný roztok. Ľad v jeho okolí je stále tuhý, ale slaný roztok je pri rovnakej teplote už tekutý. Postupne sa v ľade roztopia slané chodníčky a tunely, roztok sa vyleje a zostanú po ňom diery.

Vznikne zaujímavá štruktúra. Voľným okom z nej uvidíte len časť, pretože ľad je priezračný. Tu prichádzajú na scénu farby. Keď ich vstrekneme do dierok, odhalia nám labyrinty v ľade.

Určite to vyskúšajte

Zafarbený ľad je nádherný. Krásne odráža svetlo, hlavne keď ho zoberiete na slnko. A dcéra si to užívala od začiatku po koniec. Ešte sa k tomu vrátime, keď bude horúco, a potom aj v zime.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *