Varenie z vody

Zmyslová hra s rastlinami a vodou

Ako priblížiť svet rastlín malým deťom? Čo robiť, ak lisovanie rastlín do herbára a určovanie podľa encyklopédie zatiaľ nezaujalo? Najmenších jednoducho podporte v tom, čo je im prirodzené: v experimentovaní a v spoznávaní flóry celým telom.

Ako na to? Nechajte deti hrať sa. Vytvorte im priestor, aby mohli miešať “elixíry” z listov, kvetov a plodov. Stačí im dať pár vedierok a pohárikov, nejaké kuchynské náradie, umožniť im prístup k vode a dovoliť im našklbať si trávu a burinu. Najlepšie je dať dokopy viacero detí rôzneho veku. Sami uvidíte, čo všetko z toho vznikne.

Fantastické je, ak im dovolíte použiť farebné lupienky kvetov a voňavé bylinky: levanduľu, mätu, rozmarín.. Ak sa deti môžu zašpiniť, dajte im vyskúšať tiež plody, ktoré obsahujú veľa farbív, ako černice alebo ríbezle. Deti tak môžu objavovať doslova všetkými zmyslami.

hra s vodou a mrkovými listami

Dajte pozor na jedovaté rastliny. Učte deti neochutnávať žiadne bobule, ktoré nepoznajú. Aj na Slovensku sa nájde pár prudko jedovatých druhov, napríklad z takého ľuľkovca zlomocného sú pre deti smrteľnou dávkou už tri bobule a tie potvory sa často maskujú medzi malinčím. Tu je zoznam najbežnejších jedovatých rastlín v byte a záhrade aj s fotkami.

Deti milujú prelievanie, pančovanie a zarábanie rôznych zmesí. Nemá význam s tým bojovať, radšej to využite vo svoj prospech, urobte si kávu a vyložte si nohy. Varenie z vody nesklame – dokáže deti zabaviť na dlhé hodiny. Pripadá vám to nezmyselné? Pochybujete o prínose takejto “neproduktívnej” aktivity? Stačí si uvedomiť, že deti práve nenápadne spoznávajú vlastnosti rastlín, ich štruktúru, textúru, proporcie… To im dá výborný rámec na neskoršie nabaľovanie teoretických poznatkov. Deti sa o okolitom svete najviac naučia prostredníctvom hry. A ak im dáte priestor na robenie vlastných rozhodnutí (a chýb), vediete ich priamou cestou ku kreativite.

Pridaj komentár