Videli ste na pintereste strašne chutné sliepočky z papierových tácok a túžite si ich s deťmi vyrobiť? Zastavte sa a porozmýšľajte, či si ich s vami túžia vyrobiť vaše deti.

Výskumy ukazujú, aké dôležité je pre deti hrať sa. A nie len tak hocijako – kľúčová je voľná hra. Neštruktúrovaná, neobmedzená hra, bez vedenia dospelých. Viac o dôležitosti voľnej hry píše napríklad Peter Gray v eseji The Play Deficit a odporúčam ju prečítať, aj keď je naozaj dlhá.

Myslím si, že ideálne je, ak sa tvorenie stane súčasťou a nástrojom voľnej hry. Deti by nemali tvoriť preto, že vám chcú vyhovieť a túžia po vašej pozornosti. Mali by to robiť preto, že sami chcú a prináša im to pôžitok. Mala by to byť slobodne zvolená aktivita. Ako to však dosiahnuť?

Podstatný je proces

Deti pri tvorbe túžia experimentovať. Nefixujú sa dopredu na výsledok, kľúčový je pre ne samotný proces. Žijú tu a teraz. Preto sa nesnažte s nimi robiť komplikované projekty s nalinajkovanými krokmi a dopredu jasným výsledkom. Ide o to, zoznámiť ich s novými materiálmi a postupmi. Ukážte im „ako“, ale „čo“ nechajte na nich. Dajte im slobodu, poodstúpte a pozerajte sa, ukážu vám, ako sa tvorí bez zábran a s radosťou.

Podstatný je proces

Jednoduchosť

S novými aktivitami začnite čo najjednoduchšie. Nedávajte deťom toho veľa naraz. Nerobte si ťažkú hlavu z toho, keď to dieťa omrzí po piatich minútach. Skúste znova na ďalší deň. Ak ho to baví a chce to robiť stále dookola, nechajte ho. Nesnažte sa zahltiť ho ďalšími nápadmi a možnosťami.

Nechajte ich byť vlastnými pánmi

Umožnite deťom, aby mali proces tvorby vo svojich rukách. Dajte im nástroje a zabudnite na svoje očakávania, ako by ich mali použiť. Ak sami nepožiadajú o pomoc, príliš sa im do toho nekafrite.  Ak vyhlásia, že je to hotové, je to hotové. Nenavrhujte im, ako môžu svoje diela vylepšiť.

O chybách

Dajte deťom priestor robiť vlastné chyby. Neopravujte po nich hneď všetko. Pestujte v nich schopnosť priznať si vlastné zlyhanie, pozbierať sa a ísť ďalej. Chyby sú motorom vývoja a inovácie. Ak urobia chybu a vy ich neopravíte, vytvoria si príležitosť na učenie, zlepšovanie a rast.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *